Molnár Levente szerint a megmérettetésen a hang, a tiszta adottság a legfontosabb, ezt a „csodát támogatják”
Fotó: Haáz Vince
Idén is megszervezik a Musicum Laude énekversenyt, mesterkurzust és meghallgatást július 13. és 23. között Nagyváradon, ahol a zenei szakma nemzetközi személyiségei foglalkoznak a fiatal tehetségekkel – közölték az MTI-vel a szervezők.
2024. május 01., 12:122024. május 01., 12:12
A közlemény szerint a Kárpát-medence fiatal énekes tehetségeknek szóló legnagyobb vokális versenyét, mesterkurzusát és meghallgatását második alkalommal tartják meg a jelentős zenei múlttal rendelkező városban.
Az eseményt Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas operaénekes találta ki, és első alkalommal 2021-ben rendezték meg. A szakmai hátteret a Partiumi Keresztény Egyetem magánének szakának tanárai és diákjai adják.
A verseny jelenléti szakasza július 13. és 23. között zajlik három korosztályban. Az egyetemisták (18–26 évesek) és a fiatal énekesek (27-38 évesek) három műfajban – dal, oratórium és opera – mérik össze tudásukat, tehetségüket. A legfiatalabb korosztály számára (15–20 évesek, akiknek nincs még zenei felsőoktatási hallgatói jogviszonya) külön kategóriát hirdettek.
A verseny elnökének Ioan Holendert, a bécsi Staatsoper egykori igazgatóját kérték fel.
„A tehetségeket keresem, azokat a különleges hangokat, akiket meg lehet mutatni a világnak, és azon vagyok, hogy én mutassam meg őket először” – idézték Kesselyák Gergely Liszt Ferenc-díjas karmestert, operarendezőt, a zsűri tagját.
Molnár Levente szerint a megmérettetésen a hang, a tiszta adottság a legfontosabb, ezt a „csodát támogatják”. Így ez egy szimpózium is, amely esélyt ad a „nagy találkozásokra” mester és tanítványa, operaház és szólistája között. „Ez a legnagyobb segítség egy feltörekvő énekesnek” – idézte a közlemény az erdélyi származású operaénekest.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!