Csibi László alkotása tavaly októberben elnyerte a Hollywoodi Nemzetközi Független Dokumentumfilmes Díjat is
Csibi László székelyudvarhelyi rendező Nussbaum 95736 című alkotását értékelték a legjobb határon túli magyar nyelvű filmnek a hétvégén Szombathelyen szervezett V. Savaria Filmszemlén.
2018. május 27., 18:072018. május 27., 18:07
Lovass Tibor, a főszervező Szombathelyi Médiaközpont igazgatója a díjátadó gálán úgy fogalmazott, a Savaria Filmszemle nemzetközivé nőtte ki magát, mivel a környező magyarlakta országokon kívül többek között Franciaországból, Georgiából, Horvátországból, de még Kínából is érkeztek pályamunkák a neves megmérettetésre.
A háromnapos rendezvényen a szakmai zsűri közel 80 órányi filmanyagot értékelt, András Ferenc Kossuth-díjas filmrendező szerint a beérkezett pályamunkák mintegy 80 százaléka figyelemre méltóan értékes. Rófusz Ferenc Oscar- és Kossuth-díjas filmrendező kitartásra ösztönözte a fiatalokat, Halmy György és Koltay Gábor filmrendező is elismerését fejezte ki az alkotásokkal kapcsolatban – olvasható a Vaol.hu-n.
A versenyzőket több kategóriában díjazták: a Diákfilm kategória győztese a Vidéki randevú című munka lett Dudás Balázs rendezésében. A Filmetűd kategóriában Winkler Kata Elveszett idő című alkotása érdemelte ki az első helyet. A Kisjátékfilm kategória nyertese A Kockaember, Dombrovszky Linda, Hartung Dávid, Szohár Ferenc munkája. A Dokumentumfilm kategóriában az Álmatlan – Az Anna and the Barbies film bizonyult a legkiemelkedőbbnek, Porkoláb Norbert, Tanca Norbert és Katona Balázs rendezésben. Az Alkotói Műhely különdíjat a zentai Bolyai Filmstúdió kapta meg.
A tavaly novemberben bemutatott, közel egyórás film tízórányi nyersanyagból készült el mintegy két év alatt. Kolozsváron, Tordán és Buchenwaldban forgatták, ahonnan Nussbaum László 16 évesen tért haza. 1940 őszén a Nussbaum család a kettévágott Erdély határvidékéről, Tordáról, a jobb élet reményében a Magyarországhoz visszakerült Kolozsvárra költözött. Magyarságukat teljes mértékben akarták megélni, itt készült az életre a tizenéves László, akinek történetein keresztül a második bécsi döntést követő évek eseményei, élményei elevenednek meg.
A téglagyárban eltöltött hetek után zsúfolt marhavagonba zárva vitték szüleivel és testvérével Auschwitz-Birkenauba, ahonnan a fiatal fiú a buchenwaldi táborba került. Szülei és kisebb testvére életüket vesztették Auschwitzban, az árván maradt Lászlót később a buchenwaldi munkatáborban érte a szabadulás. A 95736-os számú fogoly elvetélt élete a küzdelem és megbocsátás története.
Egyébként Csibi László alkotása tavaly októberben elnyerte a Hollywoodi Nemzetközi Független Dokumentumfilmes Díjat, novemberben pedig a Lakiteleki Népfőiskola Alapítvány 250 ezer forintos különdíját a Lakiteleki Filmszemlén.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
szóljon hozzá!