Csibi László alkotása tavaly októberben elnyerte a Hollywoodi Nemzetközi Független Dokumentumfilmes Díjat is
Csibi László székelyudvarhelyi rendező Nussbaum 95736 című alkotását értékelték a legjobb határon túli magyar nyelvű filmnek a hétvégén Szombathelyen szervezett V. Savaria Filmszemlén.
2018. május 27., 18:072018. május 27., 18:07
Lovass Tibor, a főszervező Szombathelyi Médiaközpont igazgatója a díjátadó gálán úgy fogalmazott, a Savaria Filmszemle nemzetközivé nőtte ki magát, mivel a környező magyarlakta országokon kívül többek között Franciaországból, Georgiából, Horvátországból, de még Kínából is érkeztek pályamunkák a neves megmérettetésre.
A háromnapos rendezvényen a szakmai zsűri közel 80 órányi filmanyagot értékelt, András Ferenc Kossuth-díjas filmrendező szerint a beérkezett pályamunkák mintegy 80 százaléka figyelemre méltóan értékes. Rófusz Ferenc Oscar- és Kossuth-díjas filmrendező kitartásra ösztönözte a fiatalokat, Halmy György és Koltay Gábor filmrendező is elismerését fejezte ki az alkotásokkal kapcsolatban – olvasható a Vaol.hu-n.
A versenyzőket több kategóriában díjazták: a Diákfilm kategória győztese a Vidéki randevú című munka lett Dudás Balázs rendezésében. A Filmetűd kategóriában Winkler Kata Elveszett idő című alkotása érdemelte ki az első helyet. A Kisjátékfilm kategória nyertese A Kockaember, Dombrovszky Linda, Hartung Dávid, Szohár Ferenc munkája. A Dokumentumfilm kategóriában az Álmatlan – Az Anna and the Barbies film bizonyult a legkiemelkedőbbnek, Porkoláb Norbert, Tanca Norbert és Katona Balázs rendezésben. Az Alkotói Műhely különdíjat a zentai Bolyai Filmstúdió kapta meg.
A tavaly novemberben bemutatott, közel egyórás film tízórányi nyersanyagból készült el mintegy két év alatt. Kolozsváron, Tordán és Buchenwaldban forgatták, ahonnan Nussbaum László 16 évesen tért haza. 1940 őszén a Nussbaum család a kettévágott Erdély határvidékéről, Tordáról, a jobb élet reményében a Magyarországhoz visszakerült Kolozsvárra költözött. Magyarságukat teljes mértékben akarták megélni, itt készült az életre a tizenéves László, akinek történetein keresztül a második bécsi döntést követő évek eseményei, élményei elevenednek meg.
A téglagyárban eltöltött hetek után zsúfolt marhavagonba zárva vitték szüleivel és testvérével Auschwitz-Birkenauba, ahonnan a fiatal fiú a buchenwaldi táborba került. Szülei és kisebb testvére életüket vesztették Auschwitzban, az árván maradt Lászlót később a buchenwaldi munkatáborban érte a szabadulás. A 95736-os számú fogoly elvetélt élete a küzdelem és megbocsátás története.
Egyébként Csibi László alkotása tavaly októberben elnyerte a Hollywoodi Nemzetközi Független Dokumentumfilmes Díjat, novemberben pedig a Lakiteleki Népfőiskola Alapítvány 250 ezer forintos különdíját a Lakiteleki Filmszemlén.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!