Csibi László alkotása tavaly októberben elnyerte a Hollywoodi Nemzetközi Független Dokumentumfilmes Díjat is
Csibi László székelyudvarhelyi rendező Nussbaum 95736 című alkotását értékelték a legjobb határon túli magyar nyelvű filmnek a hétvégén Szombathelyen szervezett V. Savaria Filmszemlén.
2018. május 27., 18:072018. május 27., 18:07
Lovass Tibor, a főszervező Szombathelyi Médiaközpont igazgatója a díjátadó gálán úgy fogalmazott, a Savaria Filmszemle nemzetközivé nőtte ki magát, mivel a környező magyarlakta országokon kívül többek között Franciaországból, Georgiából, Horvátországból, de még Kínából is érkeztek pályamunkák a neves megmérettetésre.
A háromnapos rendezvényen a szakmai zsűri közel 80 órányi filmanyagot értékelt, András Ferenc Kossuth-díjas filmrendező szerint a beérkezett pályamunkák mintegy 80 százaléka figyelemre méltóan értékes. Rófusz Ferenc Oscar- és Kossuth-díjas filmrendező kitartásra ösztönözte a fiatalokat, Halmy György és Koltay Gábor filmrendező is elismerését fejezte ki az alkotásokkal kapcsolatban – olvasható a Vaol.hu-n.
A versenyzőket több kategóriában díjazták: a Diákfilm kategória győztese a Vidéki randevú című munka lett Dudás Balázs rendezésében. A Filmetűd kategóriában Winkler Kata Elveszett idő című alkotása érdemelte ki az első helyet. A Kisjátékfilm kategória nyertese A Kockaember, Dombrovszky Linda, Hartung Dávid, Szohár Ferenc munkája. A Dokumentumfilm kategóriában az Álmatlan – Az Anna and the Barbies film bizonyult a legkiemelkedőbbnek, Porkoláb Norbert, Tanca Norbert és Katona Balázs rendezésben. Az Alkotói Műhely különdíjat a zentai Bolyai Filmstúdió kapta meg.
A tavaly novemberben bemutatott, közel egyórás film tízórányi nyersanyagból készült el mintegy két év alatt. Kolozsváron, Tordán és Buchenwaldban forgatták, ahonnan Nussbaum László 16 évesen tért haza. 1940 őszén a Nussbaum család a kettévágott Erdély határvidékéről, Tordáról, a jobb élet reményében a Magyarországhoz visszakerült Kolozsvárra költözött. Magyarságukat teljes mértékben akarták megélni, itt készült az életre a tizenéves László, akinek történetein keresztül a második bécsi döntést követő évek eseményei, élményei elevenednek meg.
A téglagyárban eltöltött hetek után zsúfolt marhavagonba zárva vitték szüleivel és testvérével Auschwitz-Birkenauba, ahonnan a fiatal fiú a buchenwaldi táborba került. Szülei és kisebb testvére életüket vesztették Auschwitzban, az árván maradt Lászlót később a buchenwaldi munkatáborban érte a szabadulás. A 95736-os számú fogoly elvetélt élete a küzdelem és megbocsátás története.
Egyébként Csibi László alkotása tavaly októberben elnyerte a Hollywoodi Nemzetközi Független Dokumentumfilmes Díjat, novemberben pedig a Lakiteleki Népfőiskola Alapítvány 250 ezer forintos különdíját a Lakiteleki Filmszemlén.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!