Az immár 34 éve működő sepsiszentgyörgyi hivatásos társulat magas színvonalon képviseli a Kárpát-medencei népzene- és néptánchagyományt.
Fotó: Háromszék Táncszínház
Háromszék Táncszínházként folytatja tevékenységét a 34 éve működő sepsiszentgyörgyi hivatásos társulat, a névváltoztatást Kovászna Megye Tanácsa – az intézmény fenntartója – legutóbbi tanácsülésén hagyta jóvá.
2024. július 19., 13:582024. július 19., 13:58
Amint a Háromszék Táncegyüttes honlapján szerepel, a társulat továbbra is magas színvonalon képviseli a Kárpát-medencei népzene- és néptánchagyományt.
2009-től az intézmény hivatalos fenntartója Kovászna Megye Tanácsa. Legutóbb 2000-ben váltott nevet a társulat, amikor Háromszék Állami Népi Együttesből alakultak Háromszék Táncegyüttessé. A társulat célkitűzése a Kárpát-medencei etnikumok népzene- és néptánckultúrájának gyűjtése, megőrzése és továbbadása.
amelyet a társulatalapító Könczei Árpád, majd az együttest 30 éven át vezető Deák Gyula Levente is vallott: a hagyományt új, egyéni formavilág megteremtésével továbbadni, a színház nyelvén új kontextusba helyezni.
Az egyes népszokások, rítusok vagy éppen regionális vonatkozású történelmi események drámai potenciálját, a bennük rejlő teatralitást felfedezve és tovább gondolva olyan előadások születtek, mint a Vérnász, a Váróterem, az Ábel, a Csávási ballada, a Böjttől böjttig, A banda, a Száz évig, a Tékozló fiú, a Gábor Áron, az Erdély-menyegző, a Mundruc, a Tiszta vagy az Átöltözés. Virág Endre igazgató kiemelte, hogy a közelmúlt bemutatói valójában megkoronázták ezt a folyamatot:
Sipos Noémi igazgatóhelyezzes hozzátette, hogy új nevük arról is tanúskodik, hogy a társulat a saját maga által tört új utakat, „táncösvényeket” most már „kikövezte” és magabiztos léptekkel halad rajtuk tovább, folyamatosan keresve frissességét a hagyománynak.
amiből a saját színházakat, operákat és filharmóniákat fenntartó önkormányzatokat támogatják.
Fotó: Háromszék Táncszínház
A Háromszék Táncszínház tevékenységébe mostantól az utánpótlás-nevelés is bekerült. A névváltás mellett a megyei önkormányzat azt is jóváhagyta, hogy a Háromszék égisze alá kerüljön a Százlábú gyermek néptáncegyüttes.
Az együttesvezetők hétről-hétre 140 gyermeket foglalkoztatnak, három korcsoportban, a néptánc eszközével a közösséghez való tartozás élményét erősítik és értékes szórakozási formát kínálnak a fiataloknak. Mindeközben pedig kultúrafogyasztó, értő közönséget nevelnek.
Különleges, a 180 évvel ezelőtt született Munkácsy Mihály festményeiből ihletődő produkciót mutat be a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes. Az Ecce homo című előadást Farkas Tamás békéscsabai koreográfus-rendező és Tapasztó Ernő rendező, az Aradi Kamaraszínház vezetője állította színpadra. A produkcióról, amelynek ja
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!