Az immár 34 éve működő sepsiszentgyörgyi hivatásos társulat magas színvonalon képviseli a Kárpát-medencei népzene- és néptánchagyományt.
Fotó: Háromszék Táncszínház
Háromszék Táncszínházként folytatja tevékenységét a 34 éve működő sepsiszentgyörgyi hivatásos társulat, a névváltoztatást Kovászna Megye Tanácsa – az intézmény fenntartója – legutóbbi tanácsülésén hagyta jóvá.
2024. július 19., 13:582024. július 19., 13:58
Amint a Háromszék Táncegyüttes honlapján szerepel, a társulat továbbra is magas színvonalon képviseli a Kárpát-medencei népzene- és néptánchagyományt.
2009-től az intézmény hivatalos fenntartója Kovászna Megye Tanácsa. Legutóbb 2000-ben váltott nevet a társulat, amikor Háromszék Állami Népi Együttesből alakultak Háromszék Táncegyüttessé. A társulat célkitűzése a Kárpát-medencei etnikumok népzene- és néptánckultúrájának gyűjtése, megőrzése és továbbadása.
amelyet a társulatalapító Könczei Árpád, majd az együttest 30 éven át vezető Deák Gyula Levente is vallott: a hagyományt új, egyéni formavilág megteremtésével továbbadni, a színház nyelvén új kontextusba helyezni.
Az egyes népszokások, rítusok vagy éppen regionális vonatkozású történelmi események drámai potenciálját, a bennük rejlő teatralitást felfedezve és tovább gondolva olyan előadások születtek, mint a Vérnász, a Váróterem, az Ábel, a Csávási ballada, a Böjttől böjttig, A banda, a Száz évig, a Tékozló fiú, a Gábor Áron, az Erdély-menyegző, a Mundruc, a Tiszta vagy az Átöltözés. Virág Endre igazgató kiemelte, hogy a közelmúlt bemutatói valójában megkoronázták ezt a folyamatot:
Sipos Noémi igazgatóhelyezzes hozzátette, hogy új nevük arról is tanúskodik, hogy a társulat a saját maga által tört új utakat, „táncösvényeket” most már „kikövezte” és magabiztos léptekkel halad rajtuk tovább, folyamatosan keresve frissességét a hagyománynak.
amiből a saját színházakat, operákat és filharmóniákat fenntartó önkormányzatokat támogatják.
Fotó: Háromszék Táncszínház
A Háromszék Táncszínház tevékenységébe mostantól az utánpótlás-nevelés is bekerült. A névváltás mellett a megyei önkormányzat azt is jóváhagyta, hogy a Háromszék égisze alá kerüljön a Százlábú gyermek néptáncegyüttes.
Az együttesvezetők hétről-hétre 140 gyermeket foglalkoztatnak, három korcsoportban, a néptánc eszközével a közösséghez való tartozás élményét erősítik és értékes szórakozási formát kínálnak a fiataloknak. Mindeközben pedig kultúrafogyasztó, értő közönséget nevelnek.
Különleges, a 180 évvel ezelőtt született Munkácsy Mihály festményeiből ihletődő produkciót mutat be a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes. Az Ecce homo című előadást Farkas Tamás békéscsabai koreográfus-rendező és Tapasztó Ernő rendező, az Aradi Kamaraszínház vezetője állította színpadra. A produkcióról, amelynek ja
Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.
A Déryné Program Határtalan alprogramja azért született, hogy minden magyar embernek egyenlő esélyt tudjunk biztosítani az anyanyelvi színházi élményekhez – jelentette ki Novák Irén helyettes államtitkár Szatmárnémetiben.
A történelmi Máramaros egyik legjelentősebb magyar közösségi eseményévé vált a július 11–13. között immár harmadik alkalommal rendezendő Máramarosszigeti Magyar Napok.
szóljon hozzá!