A kéjsóvár Géronte szerepét Szilágyi János, Manon szerepétaz áprilisi bemutatón kiválóan teljesítő Egyed Apollónia alakítja
Fotó: Török Ádám/Kolozsvári Magyar Opera
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
2024. november 20., 21:332024. november 20., 21:33
Éppen 100 évvel ezelőtt, 1924. novemberében halt meg Giacomo Puccini olasz zeneszerző, kinek műveit ma már a világ szinte minden operaszínpadán folyamatosan játsszák.
A műsorra tűzött darabok között, a számos népszerű mű mellett talán mostohább helyzetben van a nézők számára kevésbé ismert Manon Lescaut, hiszen, a nagyon sokat játszott Tosca, Bohémélet, Pillangókisasszony darabok mellett – legalábbis szűkebb létkörünkben – ezt a darabot kevesebbszer mutatják be, kevesebbet beszélnek róla, tehát egyúttal természetes, hogy ily módon a nagyérdemű előtt árnyékban marad viszonylagos elhanyagoltságára okot nem adó kétségtelen értéke.
A Manon Lescaut darab Puccini harmadik operája, 1893-ban mutatták be a torinói Teatro Regioban, ezzel a darabbal a szerző egyúttal kitör az első két operája sikertelenségéből és nemzetközi elismerést nyer. Minden bizonnyal ez elsősorban a darab zenei minőségének köszönhető, hiszen Puccini igazi remeket alkot, a finoman megszőtt zenei vonalak, harmóniák gyönyörűek, magával ragadóak, a különböző figurák nagyon pontosan rajzolódnak ki, a szövegkönyv bármiféle esetlensége, hiányossága ellenére. A darab története Manon, az ártatlanságból folyamatosan lecsúszó, majd felkapaszkodni, megtisztulni vágyó kétes moralitású személyiségén vezet végig. A „romlás virágát” követi mindvégig, akár a tenger túli száműzetésbe, sőt a halálba is, az egyre inkább maga is lecsúszó és elkeseredő hűséges társa, Des Grieux, és a kettőjük szerelmét támadják meg, vagy adott esetben támogatják a további szereplők.
Fotó: Török Ádám/Kolozsvári Magyar Opera
Manon ambivalens testvérét, Lescaut őrmestert Balla Sándor, a tehetős, kéjsóvár Géronte szerepét Szilágyi János, Edmondo diákot Bardon Tony, a kocsmáros-lámpagyújtogató szerepét Szabó Levente, az énekes szerepét Gárspárik Szilvia-Klára és az őrmestert Peti Tamás Ottó alakítja.
Annál is inkább említésre méltó alkalomról beszélünk, hiszen a kolozsvári operaházban ez év áprilisában bemutatott darab színre vitele minden kétséget kizáróan nagyon megfelelő szakmai kezekbe került. A darab rendezője a kolozsvári színpadra immár 33 éve – kisebb-nagyobb megszakításokkal – folyamatosan
Teszi ezt természetesen ezúttal is egy kitűnő csapattal, amelyből nem hiányzik a már számtalanszor közreműködő Székely László díszlettervező lenyűgöző és rendkívül monumentális színpadterve, valamint Bianca Imelda Jeremiás ragyogóan pazar és a rendezői összképhez kitűnően illeszkedő jelmezei is, melyek mind hozzájárulnak az előadás egyediségéhez. A kétségtelen sikerhez egyenrangúan hozzájárul a Horváth József vezette zenekar, az előadásban kiemelt szerepet teljesítő balettkar és kórus, de ugyanakkor az előadást háttérből megvalósító műszak is.
Fotó: Török Ádám/Kolozsvári Magyar Opera
Kürthy András hozzáértő irányítása alatt a darab mindvégig hűen megmarad a korhoz, amelyben keletkezett. A rendező, ahogyan azt már több alkalommal is bevallotta, kellőképpen „megbízik a zenében” ahhoz, hogy ne felesleges, semmitmondó frivolkodással, modernizálással lehetetlenítse el a darab mondanivalóját, hanem inkább a megfelelően színre vitt és érzékeny megformált szerepek révén mozgasson meg bennünket.
Mindent összeadva, ez egy olyan előadás, amelyet látni és újralátni kell. Csak remélni lehet, hogy ez a gondolat a kolozsvári közönséghez is eljut majd és a csütörtöki, november 21-i 18.30-kor kezdődő előadáson a nézőtér is a színpadhoz hasonlóan túlfűtött lesz a betöltött helyektől és az előadás vibráló hangulatától.
Szabó Mária
a szerző zenetanár, zenész
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!