2010. január 13., 08:322010. január 13., 08:32
Szabó László, a kuratóriumi elnökség fideszes delegáltja tegnapi sajtótájékoztatóján azt mondta: erre azért van szükség, mert szerintük két alkalommal is törvényt sértett a cég menedzsmentje, és az intézménynél nem kellő gondossággal használják fel a pénzeszközöket. Véleménye szerint a törvénysértések akkor történtek, amikor a menedzsment kétszer is a kuratóriumi elnökség jóváhagyása nélkül írt ki közbeszerzési eljárást a műholdas sugárzási szerződésre.
Hozzátette: szerintük a kuratóriumi elnökség többsége is törvényt sértett, amikor utólag jóváhagyta a közbeszerzési eljárásokat. Szabó László emlékeztetett arra, idén tavasszal lejár a Duna Televízió műholdas sugárzására 12 évvel korábban kötött szerződés, ezért a televíziónak új szerződésre van szüksége. Szerinte a szerződés értékhatára miatt ez csak közbeszerzéssel valósulhat meg. Közölte, hogy a médiatörvény miatt egy ilyen szerződés esetében már a tárgyalások megkezdéséhez is a kuratóriumi elnökség előzetes jóváhagyására van szükség, a televízió menedzsmentje pedig tavaly ősszel a kuratóriumi elnökség jóváhagyását ki nem kérve indította meg az első, végül eredménytelenül zárult eljárást.
Ezt követően a csatorna vezetése december 31-én kezdett el egy újabb, meghívásos közbeszerzést, de ehhez sem kérte ki a kuratóriumi elnökség jóváhagyását, és nem is tájékoztatták őket a lépésről. Miután a közbeszerzési eljárást január 6-án visszavonták, másnap a harmadik eljáráshoz már a kuratóriumi elnökségtől előzetes hozzájárulást kértek. Kitért arra is, hogy az Országgyűlés 2010-re jelentős többletforrásokat, először 2,4 milliárd forintot, később pedig újabb 800 millió forintot biztosított a Duna Tv-nek. Véleménye szerint ezekből megvásárolhatnák azoknak az eszközöknek a jelentős részét, amelyeket most bérelni fognak.
Szőcs Géza, a kuratóriumi elnökség fideszes delegáltja azt mondta, abban az ügyben, hogy a Duna Tv bérelje vagy megvásárolja a szükséges eszközöket, a kérdésükre azt a választ kapták, hogy erről egy szakértői bizottság fog majd állást foglalni. Simkó János, a Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumának (HTVKA) elnöke szerint a kuratóriumi elnökség egyetlen határozata sem ütközik jogszabályba. Mint részletezte, a médiatörvény szerint az egymilliárd forintnál vagy a tervezett éves forgalom tíz százalékánál nagyobb értékű szerződések előzetes tárgyaláshoz, valamint a hitelfelvételhez, illetve a 300 millió forintnál nagyobb értékű szerződéskötéshez kell előzetes jóváhagyást kérni.
Simkó azt is kijelentette, hogy a HTVKA elnöksége minden alkalommal a szakmai álláspont mérlegelésével hozta meg döntéseit a közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatban. „Durva csúsztatásnak” nevezte a közlemény íróinak azt a kijelentését is, amely szerint a Duna Tv a közbeszerzés eredményes lefolytatása esetén annyit fizetne egyes szolgáltatásokért, amennyiért a szolgáltatásokat ellátó egyes műszaki berendezéseket tízszer meg lehetne vásárolni. Azt mondta, hogy a szolgáltatásokat jelenleg a szakmai, technikai, gazdasági háttér hiánya, valamint a szolgáltatások időbeni kötöttsége miatt saját keretei között nem tudja megvalósítani.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.