Fotó: Országos Széchenyi Könyvtár
Az Országos Széchényi Könyvtár az első Magyarországon nyomtatott könyv, a Budai krónika kiadásának 550. évfordulóját ünnepelte idén pünkösd vigíliáján. A jubileum alkalmából a könyvtár újra megjelentette a művet, amelyet ebben a hónapban több állomásos körút keretében mutat be az erdélyi magyar közösség számára.
2023. szeptember 08., 14:362023. szeptember 08., 14:36
2023. szeptember 08., 15:392023. szeptember 08., 15:39
A könyvbemutatókat követően Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója egy-egy példányt fog az erdélyi történelmi egyházak vezetőinek átadni a Budai krónika facsimile kiadásából.
Szatmárnémeti, szeptember 8., 18.00 óra, Szatmári Római Katolikus Püspökség
Nagybánya, szeptember 9., 15.30 óra, Főtér Fesztivál, Főtéri nagyszínpad
Kolozsvár, szeptember 10., 12.00 óra, Vallásszabadság Háza
Sepsiszentgyörgy, szeptember 13., 17:00 óra, Bod Péter Megyei Könyvtár, Gábor Áron terme
Gyulafehérvár, szeptember 15., 17.00 óra, Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum
Nagyvárad, szeptember 16., 17.00 óra, Nagyváradi Püspöki Palota
Budai krónika hasonmás kiadásával ünnepelte a magyar könyvnyomtatás 550. évfordulóját az Országos Széchényi Könyvtár.
A jeles jubileum alkalmából az Országos Széchényi Könyvtár újra megjelentette a gyűjteményében őrzött példány latin nyelvű hasonmását, kiegészítve a magyar revideált fordítással, egy, a mű történetéről szóló, átfogó tanulmánnyal és egy részletes angol nyelvű ismertetővel.
A kötet egyedülálló az európai művelődés és tipográfia történetében, ugyanis nem ismerünk több példát arra, hogy egy azonos kultúrkörbe tartozó nép első nyomtatványában a saját történelmét örökítse meg.
A magyar nemzeti bibliotéka példánya teljes, és napjainkig mindössze kétszer készült hasonmás kiadás róla: 1900-ban és 1973-ban. Az 550. évforduló alkalmából az OSZK Farkas Gábor Farkas művelődéstörténész és Varga Bernadett irodalomtörténész szerkesztésében, valamint Schöck Gyula jeles magyar könyvművész gondozásában jelentette meg a művet a jubileumi évszámnak megfelelően 550 példányban. Ebből 350 bibliofil példány gépi kötéssel, borítóján – Hess András betűinek felhasználásával – arany prégnyomással a kísérőkötettel együtt míves fatokba került.
Olyan felbontású fotók készültek hozzá, hogy semmilyen kompromisszumot ne kelljen kötni a valósághű részletek visszaadása tekintetében.
A gyűjtői példány a hozzá tartozó kísérőkötettel és egy üveg, a Grand Tokaj Zrt. által felajánlott, hatputtonyos tokaji aszúval együtt névre szóló réztáblával ellátott, lakkozott, bársonnyal bélelt fadobozba került.
A két kötethez tartozik egy hangoskönyv, amelyen Szabó Sipos Barnabás színművész tolmácsolásában magyarul hangzik el a Budai krónika. A hanganyag, valamint a Budai krónikáról több információ elérhető a chronica.oszk.hu oldalon.
Egy budapesti egyesület tizenhárom mázsányi könyvet gyűjtött össze, a szállítmányt múlt hét végén hozták el Kézdivásárhelyre. Az adományban azok a háromszéki könyvtárak részesülnek, amelyek működnek ugyan, de szegényes, illetve elavult az olvasnivalójuk.
Könyvtárak modernizálását finanszírozza az Országos Helyreállítási Tervből a kutatási, digitalizálási és innovációs minisztérium. A támogatásra megyei önkormányzatok és velük partnerségben városi, illetve vidéki önkormányzatok március 13-ig pályázhatnak.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!