Fotó: Országos Széchenyi Könyvtár
Az Országos Széchényi Könyvtár az első Magyarországon nyomtatott könyv, a Budai krónika kiadásának 550. évfordulóját ünnepelte idén pünkösd vigíliáján. A jubileum alkalmából a könyvtár újra megjelentette a művet, amelyet ebben a hónapban több állomásos körút keretében mutat be az erdélyi magyar közösség számára.
2023. szeptember 08., 14:362023. szeptember 08., 14:36
2023. szeptember 08., 15:392023. szeptember 08., 15:39
A könyvbemutatókat követően Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója egy-egy példányt fog az erdélyi történelmi egyházak vezetőinek átadni a Budai krónika facsimile kiadásából.
Szatmárnémeti, szeptember 8., 18.00 óra, Szatmári Római Katolikus Püspökség
Nagybánya, szeptember 9., 15.30 óra, Főtér Fesztivál, Főtéri nagyszínpad
Kolozsvár, szeptember 10., 12.00 óra, Vallásszabadság Háza
Sepsiszentgyörgy, szeptember 13., 17:00 óra, Bod Péter Megyei Könyvtár, Gábor Áron terme
Gyulafehérvár, szeptember 15., 17.00 óra, Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum
Nagyvárad, szeptember 16., 17.00 óra, Nagyváradi Püspöki Palota
Budai krónika hasonmás kiadásával ünnepelte a magyar könyvnyomtatás 550. évfordulóját az Országos Széchényi Könyvtár.
A jeles jubileum alkalmából az Országos Széchényi Könyvtár újra megjelentette a gyűjteményében őrzött példány latin nyelvű hasonmását, kiegészítve a magyar revideált fordítással, egy, a mű történetéről szóló, átfogó tanulmánnyal és egy részletes angol nyelvű ismertetővel.
A kötet egyedülálló az európai művelődés és tipográfia történetében, ugyanis nem ismerünk több példát arra, hogy egy azonos kultúrkörbe tartozó nép első nyomtatványában a saját történelmét örökítse meg.
A magyar nemzeti bibliotéka példánya teljes, és napjainkig mindössze kétszer készült hasonmás kiadás róla: 1900-ban és 1973-ban. Az 550. évforduló alkalmából az OSZK Farkas Gábor Farkas művelődéstörténész és Varga Bernadett irodalomtörténész szerkesztésében, valamint Schöck Gyula jeles magyar könyvművész gondozásában jelentette meg a művet a jubileumi évszámnak megfelelően 550 példányban. Ebből 350 bibliofil példány gépi kötéssel, borítóján – Hess András betűinek felhasználásával – arany prégnyomással a kísérőkötettel együtt míves fatokba került.
Olyan felbontású fotók készültek hozzá, hogy semmilyen kompromisszumot ne kelljen kötni a valósághű részletek visszaadása tekintetében.
A gyűjtői példány a hozzá tartozó kísérőkötettel és egy üveg, a Grand Tokaj Zrt. által felajánlott, hatputtonyos tokaji aszúval együtt névre szóló réztáblával ellátott, lakkozott, bársonnyal bélelt fadobozba került.
A két kötethez tartozik egy hangoskönyv, amelyen Szabó Sipos Barnabás színművész tolmácsolásában magyarul hangzik el a Budai krónika. A hanganyag, valamint a Budai krónikáról több információ elérhető a chronica.oszk.hu oldalon.
Egy budapesti egyesület tizenhárom mázsányi könyvet gyűjtött össze, a szállítmányt múlt hét végén hozták el Kézdivásárhelyre. Az adományban azok a háromszéki könyvtárak részesülnek, amelyek működnek ugyan, de szegényes, illetve elavult az olvasnivalójuk.
Könyvtárak modernizálását finanszírozza az Országos Helyreállítási Tervből a kutatási, digitalizálási és innovációs minisztérium. A támogatásra megyei önkormányzatok és velük partnerségben városi, illetve vidéki önkormányzatok március 13-ig pályázhatnak.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!