2010. január 14., 10:162010. január 14., 10:16
A Barabás Miklós Céh megalakulásának nyolcvanadik évfordulójára szervezett rendezvényen merült fel, hogy ha 2009-et Benedek Elek emlékének szentelték, 2010 legyen a háromszéki képzőművészet éve. Idén a háromszéki képzőművészet több kerek évfordulójának megünneplésére is sor kerül: kétszáz éve Márkosfalván megszületett Barabás Miklós festő, 150 éve szentkatolnai Bálint Benedek grafikus, 120 éve a festő Gödri Ferenc, 105 éve Gyulai Ferenc fotóművész, 85 éve halt meg Gyárfás Jenő festő, és 70 éve született Plugor Sándor grafikus.
A tematikus év megszervezését Vargha Mihály szobrászművész, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója vállalta, a rendezvényeket a háromszéki önkormányzatok, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, a Háromszéki Képzőművészek Szövetsége és a Barabás Miklós Céh támogatja. Vargha Mihály múzeumigazgató a Krónikának elmondta, a háromszéki képzőművészet évének rendezvényeit igyekeztek úgy összeállítani, hogy minél szélesebb közönséget megszólítsanak – így lesznek hagyományőrző és modern, kortárs képzőművészeti rendezvények is.
Újraszervezik a Pantheon kiállítást a Gyárfás Jenő Képtár törzsanyagából, bemutatva a Háromszéken született vagy itt jelentőset alkotó művészek munkáit. Ez a kiállítás néhány évig szünetelt, idén igényes katalógus kíséretében újítják fel. Egy csíkszeredai gyűjtő és a budapesti Nemzeti Galéria támogatásával a közönség elé viszik imecsfalvi Mágori Varga Béla festőművész életművét – ennek a kiállításnak a katalógusát Murádi Jenő kolozsvári művészettörténész készíti el. Folytatják Gyárfás Jenő műveinek bemutatását, tavaly Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Kézdivásárhelyen állították ki a festményeit, idén Székelyudvarhelyre viszik el. A kortárs művészek bemutatkozására is nagy hangsúlyt fektetnek, megszervezik Ütő Gusztáv akcióművész egyéni tárlatát.
A Gyulai Ferenc Fotóművész Egyesület és a Magyar Kulturális és Koordinációs Központ Robert Kappa legendás fotóit állítja ki. Az Etna Alapítvány különböző háromszéki helyszíneken mutatja be a neves erdélyi és magyarországi művészek alkotásaiból összeálló Tájmisztika című kiállítását. A Magma művészcsoport a Kárpát-medencei fiatalok műveivel az esztétikum mellett a szociális érzékenységre, ökológiai problémákra hívja fel a figyelmet. A Magma kiállításaira az idén megnyíló Háromszéki Kortárs Galériában kerül sor, a Bazársoron tavaly korszerűsített teremben már csak a világítást kell megoldani. Vargha Mihály elmondta, idén felújítják a Gyárfás Jenő Képtárat, kicserélik a nyílászárókat és egy húszéves terv is valóra válhat a neonvilágítás kicserélésével.
A Kovászna megyei Művelődési Központtal közösen létrehozzák a háromszéki képzőművészeti honlapot, ahol felvonultatják a helyi alkotókat. A tervek szerint Sepsiszentgyörgyön a Múzeum Alapítvány Gyárfás Jenőnek állít „életes”, egészalakos szobrot. A háromszéki és a sepsiszentgyörgyi önkormányzatok kreatív hozzáállása szavatolja a tematikus év sikerét, mondta Vargha Mihály. A rendezvényekre nincs meghatározott pénzkeret, a tervekhez keresik meg a forrásokat – magyarázta korábban Tamás Sándor háromszéki tanácselnök. A tematikus év pontos programját január 22-én, a Magyar Kultúra Napján hozzák nyilvánosságra.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.