Fotó: A szerző felvétele
2010. március 29., 09:432010. március 29., 09:43
A házigazda Sántha Imre Géza művészettörténész emlékeztetett, hogy a témaelemző tárlatnak hagyománya van a Székelyföldön, a nyolcvanas években Baász Imre kezdeményezte a madár és béke, illetve a ház témájú kiállításokat, a közelmúltban pedig a víz ihlette az alkotókat.
Túrós Eszter művészettörténész arra hívta fel a figyelmet, hogy nem véletlen, hogy a két megye alkotói éppen 2010-ben a háromszéki képzőművészet évében szerepelnek egyre gyakrabban közös tárlatokon. Nemcsak a politikában, a képzőművészetben is egyre nagyobb igény mutatkozik a közös megnyilvánulásokra, mondta Túrós Eszter.
A művészettörténész elmondta, a cipő hálás téma, hiszen sok mindenről árulkodik, és minden művész másféle megközelítésben dolgozta fel a témát. „A cipő nemcsak egy tárgy, hanem információhordozó, az emberről, a társadalomról, viszonyokról, állapotokról árulkodik” – mondta. – A kaptafa ugyanez, mégis minden cipő más, és másról mesél, a funcionalitásuk mellett a dekorativitásuk is fontos. A cipő témának számtalan lehetséges értelmezése van, melyek megérdemlik a továbbgondolást: a cipő, a lépés, a nyom, honnan jövünk, hová megyünk. A lokális és globális világképek összeforrnak, és ez követhetően megjelenik a cipőhasználatban.”
A kiállításon Csibi Szabolcs, Gáspár Ákos, Kelemen István és Melkuhn Róbert egy improvizált cipészműhely tárgyaival: cipősarokkal, kaptafával, csiszolópapírral, árral, kalapáccsal, vödörrel és vodkásüvegekkel, improvizált zenével szórakoztatták a közönséget, majd Ütő Gusztáv és Kelemen Örs Csongor performerek akciójával zárult a rendezvény.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.