Tarr Béla 1994-ben bemutatott, Sátántangó című filmjének felújított, digitalizált változatát láthatja a kolozsvári közönség
Fotó: Művész Mozi/ Facebook
A kolozsvári Művész mozi vasárnap vetíti Tarr Béla Sátántangó című, 7 és fél órás filmjének felújított változatát, három részletben – olvasható a filmszínház közleményében.
2023. március 29., 14:462023. március 29., 14:46
A különleges vetítés a Művész mozi a Curated by ARTA Team elnevezésű egész napos záróeseménye. A kulturális intézmény 2022-ben, mozi megnyitásának 109. évfordulóján eklektikus vetítéssorozatot indított. Minden kedd este filmvetítést, beszélgetést szerveztek. A sorozat utolsó állomásaként Tarr Béla Sátántangó című filmjét nézheti meg a közönség román és angol felirattal. Tarr Béla mesterműve restaurált változatban most először látható Romániában. Ehhez a digitális restaurálási folyamathoz több mint negyvenezer méter eredeti 35 mm-es filmet és hangot szkenneltek 4k-s felbontásban.
A vetítés 11 órakor kezdődik, két szünetet iktatnak be. „Tarr Béla filmografiájában az idő észlelése kiemelt jelentőségű. A kamera elidőzik arcokon, jeleneteken, pillanatokon, általa felsejlik a szemlélődő én gondolata. Bár elengedhetetlennek bizonyul a Tarr-filmek nézésekor a szemlélődő létezés, ennek koncepciója kényelmetlennek, akár furcsának is tűnhet. Vajon kinek van ideje megnézni egy hétórás filmet, vagy egy egész napot eltölteni a moziban? Mégis, a tét itt nem kevesebb, mint mindazoknak a módoknak a megtapasztalása, ahogyan az idő megélhetővé válik: a jelen idő, amelyet a moziban ebben a spontán kialakult közösségben együtt töltünk, van a film ideje, amelyet mindannyian más hosszúságúnak és ritmusúnak élünk meg, és van az idő, ami még a filmekben sem telik egyformán” – idézi a közlemény Nagy Csillát, a mozi kurátorát.
Egy vidéki, zűrös és kilátástalan közösséget ábrázol a film, amelynek tagjai a kommunizmus bukása után bizonytalan jövő előtt állnak
Fotó: Művész Mozi/ Facebook
Az alkotást a kritikusok a filmtörténet egyik legjobb filmjének tartják. Egy vidéki, zűrös és kilátástalan közösségben vagyunk, a kommunizmus bukásától csapzott elveszett lelkek csoportja bizonytalan jövő előtt áll. Egyszer csak azonban megérkezik valaki, akire régóta vártak, és akiről azt remélik, hogy megváltást hoz.
További részletek a mozi honlapján, a www.cinema-arta.ro-n találhatóak.
Pedro Almodóvar spanyol filmrendező művészete előtt tiszteleg a kolozsvári Művész (Arta) mozi márciusban. A rendező számos alkotásában a nőiség különféle dimenzióit közelíti meg, többszörösen díjazott filmjei a női lélek komplex rejtelmeit boncolgatják.
Ötszázhatvanegy nap zárva tartás után újra megnyitja kapuit a kolozsvári Művész mozi, csütörtöktől a nézők ismét felfedezhetik a közösségi filmnézés örömét az Egyetem utcai épület frissen felújított és átalakított termében – közölte a filmszínház.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
szóljon hozzá!