George Orwell Állatfarmjának bemutatójára készül a kolozsvári színház, az előadás látványgazdag, eredeti hangzású
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház
Az ember és a hatalom viszonyát taglaló, így a jelenlegi járványhelyzetre is reflektáló előadás premierjét tartja pénteken a nemrég újranyílt Kolozsvári Állami Magyar Színház. A George Orwell Állatfarmja alapján íródott zenés mű átmenet a musical és a rockopera között.
2021. május 17., 15:152021. május 17., 15:15
2021. május 17., 16:582021. május 17., 16:58
A félelem a fő motívuma a Kolozsvári Állami Magyar Színház idei első bemutatójának, az Állatfarmnak, Puskás Zoltán rendezőnek épp emiatt esett a választása George Orwell közismert kisregényére. A vajdasági rendező ezzel az aktuális járványhelyzetre, az ennek kapcsán hozott hatósági intézkedésekre szeretett volna reflektálni. „Azért kortalan ez a mű, azért lesz mindig aktuális, mert a politikai eszközök nem változnak” – jelentette ki a vajdasági rendező, akit pár éve A dzsungel könyve és az Óz, a nagy varázsló színrevitelével már megnyerte az itteni közönséget.
Maga is hazajön Kolozsvárra – árulta el a bemutató kapcsán tartott hétfői sajtótájékoztatón – szeret az itteni társulattal dolgozni.
„Adós vagyok a társulatnak, hogy olyan témával foglalkozzak, amivel eddig soha” – fogalmazott.
A zenét szerző Klemm Dávid és Erős Ervin, illetve Puskás Zoltán rendező és Ledenják Andrea jelmeztervező a sajtótájékoztatón
Fotó: Biró István
A rendező szerint az Erős Ervin és Klemm Dávid által megzenésített Állatfarm, melyhez Lénárd Róbert írt szöveget, „kemény” előadás, mely a történet drámaiságát hangsúlyozza, de finom humor, irónia is van benne. Eredetileg rockoperának indult, azonban menet közben rájöttek, hogy a mű szerkezete, drámaisága ezt nem teszi lehetővé, hiszen ha a gyors eseményeket végig erős zene uralja, az már „kínzásnak” minősülne.
Ezért lágy dallamokkal, líraisággal kell oldani a feszültséget, így párosult a két műfaj, a rockopera és a musical. Erős Ervin szerint igyekeztek tartani az egységes hangsúlyt, hogy ne legyen hektikus az előadás, melyben
A kolozsvári társulat élvezte a próbafolyamatot
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház
Teljesen új zenét kellett írni, mondta, összesen 21 dalt. Klemm Dávid szerint ez volt a legnagyobb kihívás, hiszen mindössze két hónapjuk volt rá.
A produkció nem kis feladat elé állította a kolozsvári társulatot, ugyanis kevés benne a prózai szöveg, 90 százalékban dalszövegben mondják el a mű üzenetét.
Vindis Andrea színművész szerint a társulat nagyon szerette a próbafolyamatot, különösen örültek annak, hogy a bezártság, "éhínség" után ilyen produkcióban játszhatnak. Az állatok megjelenítéséhez Ledenják Andrea készítette a jelmezeket, melyek nem tipikus állatjelmezek, inkább vagány, modern kosztümök, melyek elkészítésekor az alkotó arra is figyelt, hogy lehessen táncolni bennük, a színészek ugyanis szinte folyamatosan mozgásban vannak. A koreográfus Jakab Melinda volt, akivel első alkalommal dolgozott együtt a vajdasági rendező.
Az Állatfarmot ismertető sajtótájékoztató
Fotó: Biró István
amely az ifjú nemzedék által van megjelenítve. Ők azok, akik változtatni tudnak, akár úgy, hogy csinálnak egy új forradalmat a diktatúra megdöntésére. A rendező hangsúlyozta, az előadás arra is rámutat, hogy minden hatalom egyforma, „mindegy, milyen rendszer van, csak a szöveg más”. Mint elhangzott,
A bemutatót pénteken, május 21-én tartják, majd 22-én és 28-án játsszák ismét a járványügyi előírásoknak megfelelően, félházzal. Az előadás alatt kötelező a maszkviselés és a nézők között egy-egy szabad szék is van.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!