Kolozsvári előadás is nézhető lesz online: Giacomo Puccini operáját, a Gianni Schicchit Silviu Purcărete rendezte 2007-ben
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház Biró István
Az erdélyi teátrumok is megemlékeznek a március 27-i színházi világnapról: Facebook-oldalukon, honlapjukon vagy YouTube-csatornájukon archív felvételeket közvetítenek korábbi színházi produkciókról.
2020. március 27., 10:582020. március 27., 10:58
A Nemzetközi Színházi Intézet kezdeményezésére 1962-től kezdődően március 27-én tartják a színházi világnapot, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet – és tágabb értelemben a kultúra – fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt, kérje a közönség szeretetét és támogatását.
A járványügyi intézkedések miatt a színházak zárva tartanak, az erdélyi teátrumok zöme az interneten közvetíti felvételről korábbi előadásait. A világnap apropóján több teátrum is ünnepi közvetítést sugároz.
A nagyváradi Szigligeti Színház kizárólag az online térben ünnepli a jeles napot: a színház Facebook- és Instagram-oldalán, valamint honlapján a Szigligeti Társulat művészei által tolmácsolt üzeneteket, illetve egy újabb előadás-felvételt láthatnak az érdeklődők.
ezzel a darabbal előadással nyílt meg az önálló nagyváradi magyar színház első évada. Az előadást Keresztes Attila rendezte.
A nagyváradi születésű Szigligeti Ede 1849-ben mindössze két délután alatt írta meg a Liliomfit, keletkezési körülményei okán többen „ostromállapotbeli elmeszüleménynek” nevezik. A vígjáték cselekménye a műfajhoz illően bonyodalmas: Szilvai professzornak az a terve, hogy gyámsága alá tartozó unokaöccséhez feleségül adja titokban nevelt gyámleányát, Mariskát. A fiú közben a professzor tudta nélkül Liliomfi néven színésznek áll, s mint „éhenkórász teátrista” meghódítja Mariska szívét.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház is a virtuális térben juttatja el világnapi üzenetét nézőihez. Pénteken este 19 órától a teátrum Facebook-oldalán lesz követhető, hogy az intézmény igazgatója, Balázs Attila felolvassa a Shahid Nadeem pakisztáni drámaíró által írt színházi világnapi üzenetet, mely a hagyományokhoz ragaszkodva ezen a napon játszott előadások előtt hangzik el. Majd a Baczó Tünde által rendezett, koreografált és előadott, nagy közönségsikernek örvendő 7/7 című előadás levetítésével emlékeznek meg a jeles napról. Az előadást Cári Tibor által komponált zene kíséri, a látványvilág Albert Alpár érdeme.
A Kolozsvári Magyar Opera csütörtök este, a Kolozsvári Állami Magyar Színház pedig péntek este – a nemzetközi színházi világnapon – kezdi ingyenes online előadás-közvetítéseit, jelentették be Facebook-oldalukon az intézmények. A Kolozsvári Állami Magyar Színház elsőként a nemzetközi színházi világnap keretében teszi elérhetővé két előadását: pénteken este nyolc órától Giacomo Puccini operáját, a 2007-ben bemutatott Gianni Schicchi című előadást Silviu Purcărete rendezésében, szombaton, március 28-án, szintén nyolctól a 2000-ben, Tompa Gábor rendezésében bemutatott Molière-darabot, A mizantrópot.
Az előadások a színház Facebook-oldalán lesznek elérhetőek 24 órán át. A továbbiakban hetente két előadást tesz közzé a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A sepsiszentgyörgyi színház igazgatója három helyszínen vitte színre Shakespeare klasszikusát: Bukarestben, Gyulán és Sepsiszentgyörgyön. Utóbbit tekinti az előadás végleges változatának. „Kamara-előadássá sűrűsödött. Kikerültek a videóbejátszások, a nagy effektusok, s maradt egy egyszerű, tömör, Hamlet személyére összpontosító előadás” – fogalmazott a Revizor kritikai portálnak. A címszerepet – miként az elgondolás szerint Fortinbrast – Mátray László alakítja. Az előadás a 2013/14-es évadban elnyerte a Román Színházi Szövetség legjobb rendezésnek járó UNITER-díja mellett a legkiemelkedőbb díszletnek – Bartha József munkája – ítélt elismerést.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!