2009. november 04., 09:442009. november 04., 09:44
Székelyudvarhely közelében több faluban, községben is működik színjátszó csoport, ezek számára nyújt ez az esemény nagyszerű lehetőséget a megmérettetésre, egymás megismerésére, a színjátszás és munkájuk népszerűsítésére.
A találkozó nem verseny, így a hangsúly a közönség és a szakemberek előtti bemutatkozáson, illetve a tapasztalatcserén van. Az előadásokat az elmúlt évekhez hasonlóan az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház szakemberei elemzik, értékelik.
„A találkozó elősegítheti az műkedvelő színjátszó körök fejlődését, a fiatal tehetségek felismerését, támogatását, és hozzájárulhat ahhoz, hogy a színjátszás nagyobb szerepet kapjon a vidék kulturális életében. Reményeink szerint a fesztivál sok látogatót vonz a szombatfalvi népházba, és a részt vevő előadók is értékes, a jövőben hasznosítható tapasztalatokkal távoznak majd” – bizakodnak a szervezők.
Az amatőr színjátszó fesztiválnak a szombatfalvi népház ad otthont. A délután három órától kezdődő találkozón hat csapat előadását tekinthetik meg az érdeklődők, az agyagfalvi Berzenczeiskedők színjátszó csoport A két rab testvér című előadással, a szentegyházi Szent Imre Társulat Misztériumjátékok című produkciójával jelentkezik, a bögözi Wassmadarak színjátszó csoport Tamási Áron Kossuth nevében című művét mutatja be, az erdőszentgyörgyiek A dézsa című vásári komédiával érkeznek, a kökösi Kabala színjátszó csoport Játszmák, tükrök és szerepek című játékát hozza el és a székelyudvarhelyi Vitéz Lelkek színjátszó csoport Kányádi Sándor verseiből válogat Vannak vidékek címmel. Az előadások után közös beszélgetéssel zárul a rendezvény, melyen a Tomcsa Sándor Színház szakemberei mondják el észrevételeiket.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.