2009. október 06., 10:172009. október 06., 10:17
Ma este hét órától felolvasó színházi produkcióval jelentkezik a színház, először az Udvarhelyi kávéházban mutatják be Garaczi László Plazma című 2007-es alkotását, melyet Tóth Árpád rendez.
„A Plazma nem egy komplex történet, melynek van eleje, vége és drámai fordulata, hanem egy körkép, mely tükröt tart a jelenkori társadalomnak, annak minden igazságával és igazságtalanságával, fájdalmakkal és csalóka örömökkel, beteg lelkiállapotaival és a fogyasztói világ falánkságával” – mondta a rendező, ugyanakkor azt is leszögezte, hogy az előadás nem bírál, nem ítél, csak azt mutatja, ami van.
Az előadást Székelyudvarhely kultúrkocsmáiban tűzik műsorra. Az évad első nagytermi bemutatója csütörtökön, azaz október 8-án lesz este hét órától a művelődási házban. Federico García Lorca Bernarda Alba háza című drámáját Csurulya Csongor rendezésében láthatják az érdeklődők.
Ez az előadás egy nemzetközi projekt része, melynek keretében a színház Olaszországban, Spanyolországban és Lengyelországban is vendégszerepel, a projektben szereplő többi színház előadását viszont jövő év júliusában egy minifesztivál keretében láthatják a székelyudvarhelyiek.
A rendező így ismerteti a darabot: „Öt cellaágy jelzi azt a szikárságot és fegyelmet, amelyben Bernarda lányai mint kalitkába zárt, szabadulni vágyó madarak vergődnek. A szenvedély és az általa felszabadított erő lehetővé teszi, hogy a néző olyan lelkiállapotba kerüljön, mintha szereplője lenne a lorcai drámának, így bizonyos értelemben okozója is az elkerülhetetlen tragédiának.
A zene segítségével fokozható a már-már végletekig nyújtott feszültség, melyet expresszív tematikus mozgással teszünk még erősebbé. A végére már csak ez a felismerés marad a nézőnek: milyen szerencse, hogy csak színház volt az egész”.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.