2009. november 04., 09:462009. november 04., 09:46
A nézőt mindig érdekli, mi rejtőzik a kulisszák mögött, mondta Mátyás Zsolt Imre színművész, és Rodolf Sirera kortárs katalán szerző darabja, melyet Tomcsányi Zsuzsanna fordított magyarra, éppen ezeket a kérdéseket feszegeti.
Igazi megyeközi produkciót láthat a nagyváradi közönség pénteken 19 órakor a Nagyváradi Árkádia Gyermek- és Ifjúsági Színházban, hiszen az Aradi Kamaraszínház és a nagyváradi Theatron Egyesület együttműködésével színpadra állított darab szereplői, a Márkit alakító Mátyás Zsolt Imre és a Gabriel de Beaumont alakját megformáló Dukász Péter egyaránt a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház művészei.
A darab első ötven percében mondhatni szokványos módon zajlanak az események az életet és halált is uraló márki és de Beaumont között, mondta a nagyváradi sajtótájékoztatón Mátyás, ám a darab utolsó öt percében olyan fordulat történik, amely – az aradi bemutató visszajelzései alapján – teljesen váratlanul éri a közönséget, de pozitív a hatása.
A kultúrának szüksége van pénzre, és a pénznek is a kultúrára, hangzott el. A körülbelül 30 ezer lej összköltségű darab büdzséjének felét a Bihar Megyei Tanácstól pályázaton nyerte el az egyesület, a másik felét támogatók, nagyváradi üzletemberek ajánlották fel. Nem feltétlenül és kizárólag pénzbeli támogatást kell érteni a mai mecenatúrán, a támogatók egyikének például szállítmányozási cége van, ő a díszletek szállításával támogatja az előadásokat, mondta Mátyás Zsolt Imre.
Az említett összeg a már lezajlott aradi, illetve a pénteki váradi bemutató költségeit fedezte, a továbbiakban azonban turnét is terveznek, hiszen már többen érdeklődtek a darab iránt, hangzott el. A váradi közönség a 0723-537514-es, 0744-637158-as vagy 0770-143947-es telefonszámokon rendelheti meg a jegyeket, melyek felnőtteknek 15, diákoknak, egyetemistáknak és nyugdíjasoknak 10 lejbe kerül.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.