2010. április 12., 09:222010. április 12., 09:22
Bemutatja a székely nemzet régi és újabb címerét és címeres pecsétjeit, azok különböző alkalmakkor és helyeken való ábrázolását. Ismertetik a ma használt hivatalos címereket, illetve az elfogadásra előterjesztett címerrajzokat is.
„Fontos, hogy ezek a pecsétek, címerek ne csak kegytárgyak, hanem élő szimbólumok legyenek, kifejezzék ragaszkodásunkat múltunkhoz” – hangsúlyozta Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke. Pál-Antal Sándor történész, a munkacsoport tagja a megnyitón elmondta, a válogatásban közel 300 címer és pecsét szerepel, de ez az összegyűjtött anyagnak csak egy töredéke. A kiállított reprodukciók, részben a címer és pecsét használatát engedélyező kiváltságlevelek színes rajzai és pecsétnyomók alapján készültek.
Pál-Antal Sándor elmondta, a háromszéki kiváltságlevél elveszett, remélte, hogy a másodpéldányát megtalálja az azt kibocsátó levéltárban, de még nem sikerült felkutatni. Ősszel címer-, pecsét- és zászlótörténeti tanulmánykötetet szeretnének kiadni, ehhez kérik Hargita és Kovászna megye önkormányzatának támogatását. A vándorkiállítás április 16-áig tekinthető meg Szentgyörgyön, innen Marosvásárhelyre, majd a székely megyék magyarországi testvérmegyéinek székhelyeire viszik. Ezután a kisebb székely városokban, községközpontokban is bemutatják.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.