2010. április 08., 10:032010. április 08., 10:03
Az írások kiindulópontja az alábbi két Széchenyi István-idézet valamelyike:
„Nem nézek én, megvallom, annyit hátra, mint sok hazámfia, hanem inkább előre; nincs annyi gondom tudni, »valaha mik voltunk«, de inkább átnézni, »idővel mik lehetünk, s mik leendünk«.” (Széchenyi István: Hitel)
„A pénznek csak úgy van értéke s becse, ha azért az élet számos javait magunknak meg is szerezhetjük.” (Széchenyi István: Hitel)
Az idézetek az esszék általános tematikáját jelölik, a szervezők arra kérik a pályázó középiskolás és egyetemista diákokat, hogy írásaikban ne Széchenyi életművét értékeljék. Ajánlott a témák kidolgozásába kortárs gondolatok, példaanyag bevonása. Az írások értékelésében a zsűri az eredetiségre, a gondolatok aktualitására, az érvelési készségekre fektetik a hangsúlyt. Az írások javasolt terjedelme 10–15 ezer karakter.
A pályaműveket elektronikus változatban lehet elküldeni a korunk@korunk .org email-címre vagy postai úton a Korunk, 400750 Cluj / Kolozsvár, o.p. 1, c. p. 273 címre. Az értékelés során külön díjazzák a középiskolás és az egyetemista diákokat. Mindkét kategóriában három-három díjat osztanak ki (I. díj 500, II. díj 300, III. díj 200 lej). A bírálóbizottságot a szerkesztőség tagjai alkotják.
További információk a www.korunk.org honlapon olvashatók, vagy a korunk@korunk.org e-mail címen kérhetők. A pályaművek beküldési határideje június 9., az eredményhirdetésre 2010. szeptember 20-án kerül sor.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.