Részlet A szomorúság háromszöge című filmből
Fotó: Képernyőmentés
Ruben Östlund svéd rendező A szomorúság háromszöge című filmje nyerte el a legtöbb díjat az Európai Filmdíjak reykjavíki díjátadó gáláján a hétvégén. Zlatko Buric, a film főszereplője a legjobb színész díját vehette át, és ezzel ő lett az első horvát színész, aki megkapta az „európai Oscarnak” is nevezett trófeát.
2022. december 12., 18:082022. december 12., 18:08
A szomorúság háromszöge című film, amelyet az idei Zágrábi Filmfesztiválon is bemutattak, négy díjat is begyűjtött az Európai Filmdíjak 35. alkalommal megrendezett gáláján.
A társadalmi szatírával Östlund a májusi Cannes-i Filmfesztiválon már az Arany Pálma díjat is elnyerte.
Zlatko Buric 69 éves horvát színész évtizedekig élt és dolgozott Dániában – írta róla vasárnap a croatiaweek.com angol nyelvű hírportál. A nézők Roland Emmerich 2012 című sci-filéből vagy Stephen Frears Gyönyörű mocsokságok című filmjéből is emlékezhetnek rá.
Jövő héten premier előtti vetítéssel kezdődik Marie Kreutzer Cannes-ban díjazott és Oscarra nevezett Sisi-filmje, a Fűző (Corsage) romániai mozikörútja.
A legjobb európai vígjáték díját A jó főnök című spanyol produkció, Fernando León de Aranoa filmje kapta. A dokumentumfilmes mezőnyből az áprilisban Ukrajnában elhunyt litván Mantas Kvedaravicius Mariupolis 2 című alkotását díjazták. A legjobb animációs film díját Alain Ughetto Interdit aux chiens et aux italiens című produkciója nyerte.
Az elsőfilmeseket jutalmazó díjjal az olasz Laura Samani Piccolo corpo című munkáját ismerték el. A legjobb rövidfilmes alkotás pedig Urska Djukic francia-szlovén koprodukcióban készült animációja, a Granny's Sexual Life lett.
Az életműdíjat az Európai Filmakadémia idén a 80 éves Margarethe von Trotta német színésznek és filmrendezőnek ítélte oda.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
szóljon hozzá!