2009. október 13., 10:412009. október 13., 10:41
„Nagy öröm volt újra látni Kakuts Ágnest hazai színpadon” – fogalmazott Zsehránszky István színikritikus laudációjában, utalva arra, hogy a művésznő egy ideig Magyarországon dolgozott. A díjazott Kakuts Ágnes elsősorban a közönségnek köszönte a díjat, hiszen mint hangsúlyozta: „közönség nélkül nincs színház”.
Béres László, a Figura Stúdió Színház igazgatója a szűk költségvetés ellenére sikeresnek ítélte a kollokviumot, mint mondotta, sok olyan előadás volt, amire nem fért be mindenki az érdeklődők közül.
A kollokvium legjobb rendezőnek járó díját Harsányi Zsolt, a Csíki Játékszín rendezője kapta Urs Widmer Nagykutyák című darabjának rendezéséért. A legjobb színpadi játékért járó díjat, illetve a közönségdíjat a sepsiszentgyörgyi M Stúdió színtársulat vehette át az Uray Péter rendezte, William Shakespeare Romeo & Júlia című mozgásszínházi előadásért.
A legjobb női szereplő Andrea Nistor, a Temesvári Állami Német Színház művésze lett a Goethe_Lenau_Faust, egy mítosz feltárása című darabban nyújtott alakításáért; a legjobb férfi szereplő díját pedig Sebestyén Aba, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának színésze vehette át Jon Fosse Alvás című darabjában nyújtott alakításáért.
A legjobb előadás díját szintén a vásárhelyiek kapták az Alvás című darabért.
Az ősfigurások Bocsárdi Angi Gabriella-díját, melyet a fiatalon elhunyt művésznő emlékére hoztak létre idén Bartha Boróka vehette át.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.