Fotó: Haáz Vince
Saját Facebook-oldalán jelentette be Victor Ponta miniszterelnök, hogy a Román Lottótársaság bevételeinek két százalékát a kultúra támogatására fordíthatja a kormány.
2015. február 24., 15:542015. február 24., 15:54
„Ionuţ Vulpescu művelődésügyi miniszter és Darius Vâlcov pénzügyminiszter be fog jelenteni egy új projektet, amelynek révén kulturális tevékenységek támogatására fordítjuk ezentúl a Román Lottótársaság bevételeinek két százalékát. A pluszforrásnak köszönhetően reményeink szerint fejlődésnek indulhat egy olyan terület, amelyet eddig elhanyagoltunk” – fogalmazott a miniszterelnök hétfői bejegyzésében.
Talán nem véletlen, hogy Ponta a hivatalos bejelentést megelőzően sietett tájékoztatni a közvéleményt az új tervezetről, hiszen még nem csengett le teljesen egy korábbi tervezettel kapcsolatos felháborodás.
Amint arról korábban már beszámoltunk, a szenátus december közepén hallgatólagosan elfogadott egy tervezetet, amelynek értelmében 2–5 százalékos bélyegilletékkel emelnék a könyvek, színház-, mozi- és koncertjegyek, a múzeumi belépők és az eladott műtárgyak árát, az ebből származó bevételt pedig a különböző alkotói, művészeti szövetségek kapnák meg.
Ez a könyvkiadásban például azt feltételezte volna, hogy az eddig egy kötet eladási árának 0,2 százalékát kitevő illeték fölött a kiadók kötelesek lennének megvásárolni és minden kötetre rányomtatni az állami nyomda által kiadott 1 lejes bélyegeket.
A javaslat nagy felháborodást váltott ki, sokan a cigaretta és alkoholtermékek esetében bevezetett jövedéki adóhoz hasonlították az illetéket. Gigel Ştirbu, a képviselőház kulturális bizottságának liberális elnöke szombaton jelentette be, hogy a honatyák elvetették a javaslatot, a jelek szerint pedig most plusztámogatást is kap a kulturális terület.
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
szóljon hozzá!