2010. november 04., 10:092010. november 04., 10:09
Akárcsak a kínai miniszterelnök, a csíkszeredai táncegyüttes vezetője, András Mihály is felejthetetlennek nevezte a világkiállítást, de magát Sanghajt is. Ezelőtt másfél hónappal összesen 26 táncos és két zenész utazott a kínai metropolisba, hogy a Román pavilon harmadik fellépőjeként népszerűsítse a székelyföldi táncokat, így bemutattak többek között gyimesi, moldvai magyar, szász és román táncokat, dalokat is. Az együttes napi 22, 15–20 perces produkcióval szórakoztatta az érdeklődőket, egyes napokon az egymilliót is elérte a látogatók száma.
„Ekkora érdeklődést megtapasztalni egyrészt élmény, másrészt rémisztő” – fogalmazott a tegnapi sajtótájékoztatón András Mihály. Az együttes kísérői szerint Kína egy külön világ, amelyben megélnek egymás mellett a nagyon gazdagok és a nagyon szegények is.
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes hatalmas sikert aratott a jövő városait bemutató kiállításon: mint kiderült, megnőtt a román pavilon látogatottsága, amint átvették a színpadot. A világkiállítás alkalmával lehetőség nyílt kapcsolatok építésére is. „Együtt éltek a világ legkülönbözőbb pontjairól érkezett emberek, és nem számított a bőrszín, a vallás vagy a nyelvi különbség, mindannyian értettük egymást” – mesélte András Mihály. Noha a csíkszeredai együttes elmondása szerint nagyszerű kapcsolatot alakítottak ki a velük egy pavilonban fellépő dornavátrai és bukovinai együttesekkel, mégis kellemetlen helyzetbe kerültek magyarságuk miatt – tudtuk meg Korodi Attila parlamenti képviselőtől, a külügyi bizottság elnökétől.
Mint az együttes vezetője elmesélte, egy nap megjelent a román pavilonban az Ilfov Megyei Tanács elnöke, valamint kísérői, akik feltehetőleg ittas állapotban voltak, és nehezményezték, hogy a román pavilonban magyar táncot járt az együttes. „Csúf, de szerencsére rövid kirohanás volt részükről, de szerencsére elértük, hogy itthon ne legyen botrány. Folyamatosan tárgyaltam az elmúlt héten a külügyminisztériummal és politikai nyilatkozatban is kinyilvánítottuk, mennyire fontos, hogy Románia a multikulturalitását is bemutassa az ilyen rendezvényeken” – mondta Korodi. Mint a képviselő elmondta, a legfontosabb mindezek dacára, hogy a székelyföldi jelenlét pozitív volt a világkiállításon, hiszen az fog majd szerepelni a jegyzőkönyvekben, amit ez a csíki csapat tudott nyújtani, és nem az, amit „néhány meggondolatlan politikus” tett.
A román pavilon biztosa, Nagy Ferdinánd és a vezetőség többi tagja az együttes védelmére keltek, majd kiutasították a román delegációt a pavilonból. „Aki erdélyi magyarnak születik, annak tudni kell ezeket a dolgokat kezelni, nem szabad, hogy elöntse a harag és bosszúvágy, hanem be kell tartani az együttélés szabályait” – mondta az eset apropóján András Mihály.
A Hargita együttes ottléte alatt egyébként két kiemelkedő kiránduláson, eseményen is részt vett. Meghívást kaptak ugyanis az 1956-os forradalom tiszteletére a magyar pavilonban szervezett ünnepségre, ahol a sanghaji magyarok várták őket, majd ellátogathattak Hangzhouba, Kína kulturális fellegvárába is.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.