Xantus Gábor a Kolozsvári Televízió stúdiójában
Fotó: Youtube.com
Xantus Gábor, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatója elnyerte a Román Akadémia 2019-es év különdíját, továbbá Akadémiai Érdemoklevélben részesült filmművészeti és forgatókönyvírói kiemelkedő tevékenységéért – közölte a felsőoktatási intézmény.
2021. december 08., 15:342021. december 08., 15:34
A díjátadót szerdán tartották Bukarestben, a Román Akadémia Aulájában. Xantus Gábor operatőr, rendező, forgatókönyvíró, egyetemi tanár szakmai pályájának kezdetei egészen fiatal korára tehetők, amikor még tizenéves amatőr filmesként 16 mm-es filmre kezdett forgatni.
A Román Televízió 1970-es években szerveződött tudósítói hálózatának akkor legfiatalabb külső munkatársa volt, majd a továbbiakban ugyanebben az intézményben bejárta a szakmai ranglétra minden fokozatát – olvasható a BBTE Színház és Film Karának honlapján.
Ezáltal lehetősége nyílt a filmre forgatott produkciók széles skáláján történő alkotásra. Szakmai tapasztalatát az RTV számos, különböző műfajokra szakosodott szerkesztőségével együttműködve alapozta meg. Bukaresti egyetemi tanulmányait követően doktori értekezését a dokumentumfilm, ezen belül a dokumentum-portré műfajában írta, és védte meg.
Ötletgazdája, kezdeményezője, egyik alapítója, oktatási irányának egyik kidolgozója, majd rövid ideig oktatója volt a Sapientia EMTE Filmművészet, Fotóművészet, Média szakának (2002/2003). A romániai forradalom első óráival kezdődően filmkamerával dokumentálta a rendszerváltó eseményeket, részt vett a korábban elnémított és lezárt Kolozsvári Rádió újraindításában, elkészítette ennek első szabad, magyar nyelvű műsorait, majd kezdeményezte a Kolozsvári Televízió megszervezését, a magyar nyelvű adások bevezetését az induló regionális stúdió műsorstruktúrájába, saját eszközeivel segítette ennek műszaki felszerelését és kezdeti adásainak elindítását.
Eljutott olyan térségekbe is, ahol addig nem járt még kamera. Többször forgatott Afrikában, Ausztráliában, Észak és Dél Amerikában, Kubában, Pápua Új Guineában, Hawaiion, Galapagoson, Óceánia térségében, Komodon, Borneón, az indonézi, mikronéz, polinéz, melanéz szigetvilágban, illetve az Antarktiszon.
Vonal mágia címmel Részegh Botond csíkszeredai festő- és grafikusművész munkásságát bemutató tárlat nyílik október elején a szegedi Reök-palotában – tájékoztatta Kertész Lilla, az összművészeti központ sajtóreferense pénteken az MTI-t.
Operanapokkal, székelyföldi turnéval és a Vidnyásznszky Attila által rendezett Bánk bán című előadás bemutatójával várja közönségét a közeljövőben a Kolozsvári Magyar Opera.
Alig három hónappal a székesegyház újbóli megnyitása előtt visszatért csütörtökön a Notre-Dame-ba az északi harangtoronynak a 2019-es tűzvészben megrongálódott nyolc harangja.
Nyitott templomkapukkal, gazdag egyházzenei és az egyházművészetre összpontosító kínálattal várja a közönséget szeptember 14. és 22. között a a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete által szervezett Ars Sacra fesztivál.
A szatmárnémeti Harag György Társulat Brighella Bábtagozata szabadtéri családi napot tart szeptember 15-én, vasárnap.
A Semmelweis című mozifilmet nevezi Magyarország nemzetközi film kategóriában az Oscar-díjra a magyar jelölésről határozó szakmai testület döntése alapján – közölte az MTI-vel kedden a Nemzeti Filmintézet (NFI).
Hatodik alkalommal szervezi meg a Nagyváradi Szigligeti Színház október 6–13. között az Infinite Dance tánc– és összművészeti fesztivált, melynek házigazdája a Nagyvárad Táncegyüttes.
A Székely Nemzeti Múzeum a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézettel közösen Kós András életmű-kiállítást szervez a művész születésének 110. évfordulója alkalmából.
Több erdélyi településen mutatják be az Irodalmi Jelen pódiumműsorát Zorkóczy Zenóbia egyéni előadóművész közreműködésével.
Szeptember 8. Szűz Mária születésének napja, helyenként Kisboldogasszonynak vagy Kisasszony napjának is nevezik. Ez a nap országszerte búcsújáró nap volt és népszokások fűződtek hozzá.
szóljon hozzá!