Xantus Gábor a Kolozsvári Televízió stúdiójában
Fotó: Youtube.com
Xantus Gábor, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem oktatója elnyerte a Román Akadémia 2019-es év különdíját, továbbá Akadémiai Érdemoklevélben részesült filmművészeti és forgatókönyvírói kiemelkedő tevékenységéért – közölte a felsőoktatási intézmény.
2021. december 08., 15:342021. december 08., 15:34
A díjátadót szerdán tartották Bukarestben, a Román Akadémia Aulájában. Xantus Gábor operatőr, rendező, forgatókönyvíró, egyetemi tanár szakmai pályájának kezdetei egészen fiatal korára tehetők, amikor még tizenéves amatőr filmesként 16 mm-es filmre kezdett forgatni.
A Román Televízió 1970-es években szerveződött tudósítói hálózatának akkor legfiatalabb külső munkatársa volt, majd a továbbiakban ugyanebben az intézményben bejárta a szakmai ranglétra minden fokozatát – olvasható a BBTE Színház és Film Karának honlapján.
Ezáltal lehetősége nyílt a filmre forgatott produkciók széles skáláján történő alkotásra. Szakmai tapasztalatát az RTV számos, különböző műfajokra szakosodott szerkesztőségével együttműködve alapozta meg. Bukaresti egyetemi tanulmányait követően doktori értekezését a dokumentumfilm, ezen belül a dokumentum-portré műfajában írta, és védte meg.
Ötletgazdája, kezdeményezője, egyik alapítója, oktatási irányának egyik kidolgozója, majd rövid ideig oktatója volt a Sapientia EMTE Filmművészet, Fotóművészet, Média szakának (2002/2003). A romániai forradalom első óráival kezdődően filmkamerával dokumentálta a rendszerváltó eseményeket, részt vett a korábban elnémított és lezárt Kolozsvári Rádió újraindításában, elkészítette ennek első szabad, magyar nyelvű műsorait, majd kezdeményezte a Kolozsvári Televízió megszervezését, a magyar nyelvű adások bevezetését az induló regionális stúdió műsorstruktúrájába, saját eszközeivel segítette ennek műszaki felszerelését és kezdeti adásainak elindítását.
Eljutott olyan térségekbe is, ahol addig nem járt még kamera. Többször forgatott Afrikában, Ausztráliában, Észak és Dél Amerikában, Kubában, Pápua Új Guineában, Hawaiion, Galapagoson, Óceánia térségében, Komodon, Borneón, az indonézi, mikronéz, polinéz, melanéz szigetvilágban, illetve az Antarktiszon.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
szóljon hozzá!