Fotó: Biró István
2010. szeptember 28., 09:442010. szeptember 28., 09:44
A Kolozsvári Állami Magyar Színház Mértéket mértékkel című Shakespeare-előadása azonban véleményem szerint kissé túlaktualizált lett, oly sok mindent próbáltak belecsempészni napjaink problémáiból az előadásba, hogy az a közel négyórás időtartam ellenére is túlzsúfoltnak tetszik.
A magyar nyelvterületen Szeget szeggel címen ismert műben – amelyet legtöbbször vígjátékként emlegetnek, holott egyes részei sokkal inkább tragédiába illőek – Shakespeare a törvénykezés dilemmáival foglalkozik: azzal, hogy a törvény viszonylagos, vagy abszolút érvényesítése szolgálja-e jobban az embereket, akiket éppen a törvénynek kellene védelmeznie.
Olyan országban, ahol a gazdasági válságból való kilábalás lehetőségét az államvezetés a fizetéscsökkentésekben és az adóemelésekben látja, a színházi alkotót nyilván megkísérti a gondolat, hogy aktuálpolitikai dolgokkal fűszerezze a shakespeare-i gondolatokat, ez pedig az estek többségében az elején üdítő, egy bizonyos küszöbértéket túllépve azonban lesújtó.
Matthias Langhoff rendezése sok tekintetben nagyon jó. A rendező tervezte forgódíszlet például zseniális, ideális teret biztosít az ötfelvonásos előadás minden jelenetének, a szünet előtti két óra pedig remekül kidolgozott. A produkció második fele azonban egyre vontatottabbá válik, csupán a herceg és Pompeius szerepében is fellépő Hatházi András komikus szerepformálása tartja össze valamelyest az előadást. A szöveget is nagymértékben aktualizálták, az aljasságának és hízelgésének köszönhetően minden helyzetben érvényesülő Pompeius például azon a románnal kevert magyar nyelven szólal meg, amelyet azok ismerhetnek, akik hosszabb ideig éltek Kolozsváron.
Kolozsvári Állami Magyar Színház, 2010. Rendező és díszlettervező: Matthias Langhoff. Dramaturg: Biró Eszter. Zene: Vasile Şirli. Szereplők: Hatházi András, Bogdán Zsolt, Orbán Attila, Bíró József, Dimény Áron, Szűcs Ervin, Keresztes Sándor, Buzási András, Köllő Csongor, Pethő Anikó, Kató Emőke, Varga Csilla. |
Ez az elején igen mulatságos, azonban egyre inkább idegesítővé válik. Az előadás közepén Pompeius a nézőtérről beszél a nézőkhöz, felemlegetve többek között a 25 százalékos bércsökkentést, amelyet bár nem a nézőkön kellene megboszszulni, mégis azzal fenyeget, hogy a kolozsvári színházban a Három nővér helyett ezentúl 2,25 nővért láthat a közönség. Így, bár a közönség nevetett a megjegyzéseken, egyre inkább kényszeredetté vált a nevetés, hiszen nem hinném, hogy bárki is azért járna színházba, hogy ugyanazt hallja, amit az újságokban olvas.
Közben a színészek énekelnek is, a három szerepben is fellépő Kató Emőke például többször is bizonyságot tesz kiváló énekhangjáról. Az előadás végén mégis a shakespeare-i igazság győzedelmeskedik: a herceg távollétében a hatalmat zsarnokian gyakorló Angelót (Bogdán Zsolt) – aki éppen az általa halállal büntetett bűnbe esett maga is – a visszatérő uralkodó megleckézteti, és ismét bebizonyosodik, hogy a bölcs bíró nem a törvényt szó szerint értelmező zsarnok, hanem a körülményeket megvizsgáló, és a bűn súlyának megfelelően büntető kegyes. A néző pedig ennek tudatában inkább az előadás értékes részeire emlékezzék, hiszen számos tekintetben jó produkcióról van szó, amely megtisztítva a fölösleges beékelésektől, és eltúlzott aktualizálástól még jobb lehetne.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.