Fotó: Facebook/Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház
Rendhagyó ősbemutatóval kezdi az évet a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház. Az ember, aki csak azt tudta mondani, amit olvasott című produkció Adrian Sitaru többszörösen díjazott film- és színházi rendező forgatókönyve nyomán készült, a produkciót ő rendezte.
2021. január 23., 18:512021. január 23., 18:51
A premiert a hatályban lévő járványügyi intézkedések miatt egyelőre csak online közvetítés formájában tartják vasárnap este 7 órától. Adrian Sitarut a román új hullám sikeres alkotói közé sorolják. Több díjazott filmet is rendezett, mint például a Valuri, a Legjobb szándék (Din dragoste cu cele mai bune intenții) vagy a Domestic. 2018-ban a Kolozsvári Állami Magyar Színházban rendezte meg az Illegitim című előadást, amelyben először hívta segítségül a virtuális valóság technológiáját.
Létezhet-e olyan eset, amikor egy bűntény erkölcsileg leigazolható? Hőssé válik-e a gyilkos, ha a kontextus igazolja tetteit? Egy állat élete kevesebb értékkel bír-e, mint egy emberé? Mindezek mellett Sitaru szövege arra is rávilágít, milyen mértékben befolyásolják a gyerekkorban elsajátított nyelv és az ember által – tudatosan vagy öntudatlanul – használt szavak az egyén valóságát, az emberi fantáziát és racionalitást.
A cselekmény nem csupán színpadi előadásként, de felvételként is követhető lesz a színpad fölé függesztett képernyőn. A technika kiemeli azt, hogy milyen mértékben befolyásolhatja a valóság, beleértve egy műalkotás észlelésének módját a többféle nézőpont. Ennek a technikai újításnak köszönhetően az egyes szereplők világához és egyéni nézőpontjához másképpen férhet hozzá a befogadó. Akik szeretnék megtekinteni az előadás online bemutatóját január 24-én, vasárnap este 7 órától, azok az artistic@tm-t.ro címen kérhetnek hozzáférést a közvetítéshez.
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
szóljon hozzá!