2009. május 07., 10:182009. május 07., 10:18
A kolozsvári Francia Kulturális Központ támogatásával Románia már harmadik éve vesz részt a fesztiválon, idén például Románia áll az első helyen, ami a részt vevő városokat illeti, hiszen a Tres Courts 26 városban zajlik, megelőzve ezzel még Franciaországot is. Románia nemcsak a közreműködő városok népes számával büszkélkedhet, hanem azzal is, hogy idén két román nagyon rövid film is bekerült a válogatásba: a Kolozsváron készített Old Ladies Never Dream, valamint a bukaresti Immerse. Egy másik román film (Question Mark) bekerült a nemzetközi válogatásba is, a Paroles de femmes keretén belül.
A fesztivál kínálata több országban készült kisfilmekből áll; a szemle idei kiadását egy francia, női jogokat és esélyegyenlőséget hirdető szervezet támogatja: a Paroles de Femmes kategória 21 rövidfilmet tartalmaz, melyeknek központi témája a nő. Minden városban, ahol a fesztivál megrendezésre kerül, a közönség megszavaz egy nemzetközi, illetve egy hazai fődíjat. Romániából idén 20 filmet válogattak be a szemle anyagába, amelyeket minden részt vevő városban levetítenek. Az idei év újdonsága, hogy Debrecen és Pécs részvételével Magyarországot is bevonják a fesztiválba, így valamennyi filmnek lesz magyar felirata is.
Kolozsváron a Tranzit Házban, Nagyváradon pedig a Partiumi Keresztény Egyetemen tartják a vetítéseket, a váradi rendezvény felelőse a Metrion Egyesület. A romániai szelekcióban három nagyváradi fiatal munkája is szerepel. A Genesis rendezője, János Levente a Partiumi Keresztény Egyetem reklámgrafika és vizuális kommunikáció szakának végzettje, Hátszegi Zsolt (A nő), illetve Groos Zselyke pedig most végzi a másodévet ugyanott.
A nemzetközi válogatásban a zsűri fődíja 1000 euró, a legeredetibb alkotás 500 eurót kap, a közönségdíj pedig egy MiniDV kamera. A zsűri francia filmrendezőkből és színészekből áll.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.