Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Nagyszabású színházi koprodukció készül a kincses városban: elkezdődtek a Kolozsvári Állami Magyar Színházban a Prometheus’22 című előadás próbái Tompa Gábor rendezésében – közölte a teátrum. A darab premierjét július elsején tartják.
2022. június 01., 12:272022. június 01., 12:27
2022. június 01., 12:282022. június 01., 12:28
Az Aiszkhülosz Leláncolt Prométheusz című tragédiája nyomán készülő előadás a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a Konstancai Állami Színház és az SNT Drama Ljublajana közös produkciója. Az Európai Színházi Unió (UTE) Katasztrófa elnevezésű projektjének részeként létrejövő magyar, román, szlovén és angol nyelvű előadás bemutatóját július 1-jén tartják a kolozsvári színház nagytermében, majd októberben Ljubljanában és decemberben Konstancán is sor kerül az előadás premierjére.
Az Európai Színházi Unió (UTE) Katasztrófa projektjének célja az 1990-ben Jack Lang és Giorgio Strehler által létrehozott színházi szövetség küldetésének megerősítése: „az Európai Unió építése a kultúra és a színház eszközeivel, a nyelvi korlátok áthidalását megvalósító kollektív kulturális mozgalom elősegítése egy olyan művészszínház létrehozása érdekében, amelyet a népek közötti barátság mozgatóerejének tekintenek”.
A globális megrázkódtatás, amit 2020-ban a Covid-19 világjárvány okozott, teljes mértékben felforgatta mindennapjainkat, és teljes társadalmi, kulturális és gazdasági ágazatokat bénított meg. Ez katasztrófa, mind a ma megélt, mind a szó eredeti értelmében – a görög katastrophé hirtelen változást vagy a dolgok állásának nagy horderejű felfordulását jelzi. Az UTE tagszínházai és partnerei által kezdeményezett projekt célkitűzése, hogy új perspektívából vizsgálja meg a világjárvány okozta nagy felfordulást, további szándéka újra megerősíteni a színház szerepét, olyan kohéziós elemként, amely a megosztott Európában a gondolkodás helye lehet.
Elkezdődtek a Tompa Gábor rendezésében készülő, Prometheus '22 című előadás próbái
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A projektben tizenkét színház vesz részt: Konstancai Állami Színház (Románia), Kolozsvári Állami Magyar Színház (Románia), Észak-Görögország Nemzeti Színháza (Görögország), Prague City Theatres (Csehország), SKD Martin (Szlovákia), SNT Drama Ljubljana (Szlovénia), Teatre Nacional de Catalunya (Spanyolország), Teatro Nacional São João (Portugália), Theatre Laboratroy Sfumato (Bulgária), Théâtre National de Strasbourg (Franciaország), Théâtre National du Luxembourg (Luxemburg), Yugoslav Drama Theatre (Szerbia). A színházak együttműködésének köszönhetően 7 koprodukciós előadás jön létre, melyek alapjául az ókori görög tragédiák témái szolgálnak. Ezek a témák – amelyek nem csak az előadóművészet, hanem az európai létezés egyfajta „eszperantói” is – jelentik a kiindulópontot egy közös alkotási stratégia megfogalmazásához a világjárvány utáni Európában, új drámairodalmi és színházi művek létrehozása által.
A Tompa Gábor által színre vitt Prometheus’22 című darabban Igor Samobor, Domen Novak, Vanja Plut, Eva Jesenovec (SNT Drama Ljubljana), Cătălina Mihai, Florin Aioane, Ecaterina Lupu, Mirela Pană, Dana Dumitrescu (Konstancai Állami Színház), Viola Gábor, Dimény Áron, Kiss Tamás, Pethő Anikó, Román Eszter, Bogdán Zsolt, Kántor Melinda (Kolozsvári Állami Magyar Színház) látható. Az előadás létrehozásában közreműködik: Erwin Șimșensohn a rendező munkatársaként, Carmencita Brojboiu díszlet- és jelmeztervező, Vasile Șirli zeneszerző, Kali Ágnes dramaturg, Sinkó Ferenc koreográfus, Radu Daniel videóművész, valamint Bocskai Gyopár, a tervező asszisztense. A PROMETHEUSZ’22 a bemutatót követően július 2-án és 3-án lesz műsoron. Az előadásokra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online a www.biletmaster.ro weboldalon.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!