Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Nagyszabású színházi koprodukció készül a kincses városban: elkezdődtek a Kolozsvári Állami Magyar Színházban a Prometheus’22 című előadás próbái Tompa Gábor rendezésében – közölte a teátrum. A darab premierjét július elsején tartják.
2022. június 01., 12:272022. június 01., 12:27
2022. június 01., 12:282022. június 01., 12:28
Az Aiszkhülosz Leláncolt Prométheusz című tragédiája nyomán készülő előadás a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a Konstancai Állami Színház és az SNT Drama Ljublajana közös produkciója. Az Európai Színházi Unió (UTE) Katasztrófa elnevezésű projektjének részeként létrejövő magyar, román, szlovén és angol nyelvű előadás bemutatóját július 1-jén tartják a kolozsvári színház nagytermében, majd októberben Ljubljanában és decemberben Konstancán is sor kerül az előadás premierjére.
Az Európai Színházi Unió (UTE) Katasztrófa projektjének célja az 1990-ben Jack Lang és Giorgio Strehler által létrehozott színházi szövetség küldetésének megerősítése: „az Európai Unió építése a kultúra és a színház eszközeivel, a nyelvi korlátok áthidalását megvalósító kollektív kulturális mozgalom elősegítése egy olyan művészszínház létrehozása érdekében, amelyet a népek közötti barátság mozgatóerejének tekintenek”.
A globális megrázkódtatás, amit 2020-ban a Covid-19 világjárvány okozott, teljes mértékben felforgatta mindennapjainkat, és teljes társadalmi, kulturális és gazdasági ágazatokat bénított meg. Ez katasztrófa, mind a ma megélt, mind a szó eredeti értelmében – a görög katastrophé hirtelen változást vagy a dolgok állásának nagy horderejű felfordulását jelzi. Az UTE tagszínházai és partnerei által kezdeményezett projekt célkitűzése, hogy új perspektívából vizsgálja meg a világjárvány okozta nagy felfordulást, további szándéka újra megerősíteni a színház szerepét, olyan kohéziós elemként, amely a megosztott Európában a gondolkodás helye lehet.
Elkezdődtek a Tompa Gábor rendezésében készülő, Prometheus '22 című előadás próbái
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A projektben tizenkét színház vesz részt: Konstancai Állami Színház (Románia), Kolozsvári Állami Magyar Színház (Románia), Észak-Görögország Nemzeti Színháza (Görögország), Prague City Theatres (Csehország), SKD Martin (Szlovákia), SNT Drama Ljubljana (Szlovénia), Teatre Nacional de Catalunya (Spanyolország), Teatro Nacional São João (Portugália), Theatre Laboratroy Sfumato (Bulgária), Théâtre National de Strasbourg (Franciaország), Théâtre National du Luxembourg (Luxemburg), Yugoslav Drama Theatre (Szerbia). A színházak együttműködésének köszönhetően 7 koprodukciós előadás jön létre, melyek alapjául az ókori görög tragédiák témái szolgálnak. Ezek a témák – amelyek nem csak az előadóművészet, hanem az európai létezés egyfajta „eszperantói” is – jelentik a kiindulópontot egy közös alkotási stratégia megfogalmazásához a világjárvány utáni Európában, új drámairodalmi és színházi művek létrehozása által.
A Tompa Gábor által színre vitt Prometheus’22 című darabban Igor Samobor, Domen Novak, Vanja Plut, Eva Jesenovec (SNT Drama Ljubljana), Cătălina Mihai, Florin Aioane, Ecaterina Lupu, Mirela Pană, Dana Dumitrescu (Konstancai Állami Színház), Viola Gábor, Dimény Áron, Kiss Tamás, Pethő Anikó, Román Eszter, Bogdán Zsolt, Kántor Melinda (Kolozsvári Állami Magyar Színház) látható. Az előadás létrehozásában közreműködik: Erwin Șimșensohn a rendező munkatársaként, Carmencita Brojboiu díszlet- és jelmeztervező, Vasile Șirli zeneszerző, Kali Ágnes dramaturg, Sinkó Ferenc koreográfus, Radu Daniel videóművész, valamint Bocskai Gyopár, a tervező asszisztense. A PROMETHEUSZ’22 a bemutatót követően július 2-án és 3-án lesz műsoron. Az előadásokra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online a www.biletmaster.ro weboldalon.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!