Pengeélen táncolva, lapszámról lapszámra – Karácsonyi Zsolt főszerkesztő a létrehozásának 30. évét ünneplő Helikon folyóiratról

Karácsonyi Zsolt: „az újítás valamely korábbi hagyományhoz való visszatérést jelent” •  Fotó: Szentes Zágon

Karácsonyi Zsolt: „az újítás valamely korábbi hagyományhoz való visszatérést jelent”

Fotó: Szentes Zágon

Az összmagyar irodalmon belül, erdélyi, romániai környezetben a teljes világirodalomra is odafigyel a létrehozásának 30. évfordulóját ünneplő Helikon folyóirat – mondta el a Krónikának Karácsonyi Zsolt. Az irodalmi lap főszerkesztője arról is beszélt: a Helikon a hagyomány értékeit újra és újra megvilágítja, a pályakezdőkről se feledkezik el, sőt a társművészetek jelenségeinek is teret biztosít.

Kiss Judit

2020. január 31., 09:222020. január 31., 09:22

– Létrehozásának 30. évfordulóját ünnepli pénteken Kolozsváron a Helikon irodalmi folyóirat, amely a több mint negyven évig megjelenő Utunk jogutódjaként a kincses városbeli folyóiratkultúra hagyományainak folytatója. A kéthetente napvilágot látó lap ünnepi vezércikkében úgy fogalmaz, „a hagyomány tisztelete a Helikon hasábjain gyakorta az újítás formájában jelentkezik”. Hogyan értékeli, miben érhető tetten a hagyomány és újítás effajta összefonódása?

– Újdonság és hagyomány e sajátos kapcsolata az elmúlt száz év kolozsvári folyóiratirodalmának egészét jellemzi, a lapelőd Utunkra és a Helikonra ez fokozottan érvényes. Mert példának okáért az Utunk történetében voltak olyan pillanatok, amikor újdonságnak számított, hogy valakiről ismét lehet írni, beszélni, vissza lehet térni a kényszerű okokból homályban tartott szerzőkhöz, művekhez. A Helikon esetében, természetesen már másként, más hangsúlyokkal beszélhetünk újítás és hagyomány kettősségéről, összefonódásáról. Létezik egy irodalmi mondás, mely szerint ha újítani akarsz, olvass régebbi szerzőket. Ennek kapcsán mondható el, hogy

Idézet
a Helikon különböző, korábbi hagyományaihoz igyekszik visszatérni időről időre.

Például nagyon fontos momentum volt, amikor Bánffy Miklós Milota című regényét hozta le folytatásban a Helikon, vagy amikor az első Forrás nemzedék szerzőivel készült interjúk sorjáztak a lap hasábjain. Más vonatkozásban, például a lap struktúrája, szerkezete kapcsán is beszélhetünk arról, hogy az újítás valamely korábbi hagyományhoz való visszatérést jelent. A különböző nemzedékek az elmúlt évtizedekben jól megfértek egymással a Helikon hasábjain, a szerkesztőségben is.

Idézet
Erdélyben nem jelentkeztek komoly nemzedéki konfliktusok az irodalomban, annak is köszönhetően, hogy Szilágyi István alapító főszerkesztő a kilencvenes évek elején megnyitotta a kapukat, nem volt mit döngetni.

A fiatalok pedig helyet kaptak az akkori szerkesztőség „rogyadozó eresze alatt”, ahogy Szilágyi István fogalmazott (akkoriban a Helikon szerkesztői 9 hónapon át nem kaptak fizetést...).

A legegyszerűbb – szándékosan hagytam e válasz végére – ránézni az impresszumra, ha a hagyomány és az új viszonyára keressük a választ: Szilágyi István alapító főszerkesztő, a főmunkatárs Egyed Emese, Király László és Szőcs István neve mellett az ünnepi lapszám utolsó oldalán Demeter Zsuzsa, László Noémi, Horváth Benji, Mărcuţiu-Rácz Dóra, Papp Attila Zsolt és Rákossy Tibor neve szerepel, alulírottal egyetemben, miközben a nemzedékek változását fiatalosan figyelő titkárnőnkről, Deák Jutkáról sem feledkezhetünk el.
 
– Mózes Attilának, az Utunk és a Helikon néhai szerkesztőjének regénycímére utalva (Árvízkor a folyók megkeresik régi medrüket) azt írja a vezércikkben, hogy létezik „valami lezárhatatlan egész, ami a lap arculatát a kezdetektől meghatározza, meghatározza ma is, hétköznapokon vagy ünnep idején, ha téli táborokban, bolygó tüzek között, az ifjabb folyóiratok is megkeresik régi medrüket” . Tulajdonképpen mi is ez a lap arculatát meghatározó „lezárhatatlan egész”?

– Kemény István írja egyik versében: „megpróbálja megnevezni azt, aminek neve: ez mi?” Szándékos az idézett cikkben a homályosabb megfogalmazás – ami, akárcsak a Helikon lapszámok eddigi összessége, ugyanarra keresi a választ: kik vagyunk? Miért vagyunk? Miért léteznek folyóiratok, ezen belül milyen helyet foglal el a Helikon? A lap szerkesztőségének vállalásai között szerepel, hogy szépirodalmi folyóiratot kíván létrehozni, melynek a kolozsvári irodalmi életben több mint két évszázados hagyománya van.

Idézet
Folytatódjon e tevékenység az összmagyar irodalmon belül, erdélyi, romániai környezetben, a teljes világirodalomra is odafigyelve

(ezen belül Közép-Európára fókuszálva, a szomszédság irodalmaira), mindezt úgy, hogy a hagyomány értékeit újra és újra megvilágítva a pályakezdőkről se feledkezzünk el – sőt a társművészetek jelenségeinek is teret biztosítsunk. Huszonnégy oldalon, kéthetente, nem egyszerű. Pengeélen táncolva, lapszámról lapszámra, úgy érzem mégis sikerül megvalósítanunk egy olyan egészséges egyensúlyt, amitől a lap e pengetáncban is (remélhetőleg) karakteres vonásokat nyerve – az olvasóknak, a szakmának és ráadásul nekünk is tetszik.
 
– A Helikon indulásakor elsősorban szépirodalmi lap kívánt lenni, azóta azonban, ahogy említette, nemcsak az irodalmi mozgásokra reflektál, de a társművészetek: a filmművészet, színház, képzőművészet is helyet kapnak. Milyen arányban oszlanak meg a különféle művészetekhez kapcsolódó írások a lap hasábjain, ezzel kapcsolatban mik a fő szerkesztési elveitek? Kéthetente jelenik meg a lap, ennek ellenére igyekeztek nyomon követni a fontosabb eseményeket, mozgásokat – könyvbemutatók, színházi és filmpremierek, tárlatmegnyitók?

– A régi meder felkeresése erre is vonatkozik. Közel másfél évtizede a lap hasábjaira visszatért a színház, a film, az állandó interjúrovat, majd a képzőművészeti kritika is (a zenei rovat megmaradt 30 éven át, él, jól van jelenleg is). A színházi rovat elsősorban Erdélyt próbálja lefedni, a filmrovat magyar és nemzetközi ügyekre egyaránt figyel, a tárlatkritikák fontos romániai galériák eseményeire, Temesvártól Sepsiszentgyörgyig, a zenei rovat pedig hangsúlyosan figyel az erdélyi jelenségekre, alkotókra, miközben – ennél, a zeneinél nemzetközibb rovatot már műfaji okokból sem lehet elképzelni.

A társművészetek 3-4 oldalt szorítottak ki maguknak a laptesten belül, jelezni tudunk ekkora felületen, kitekinteni, ajánlani. Tesszük mindezt, mert

Idézet
manapság a különböző művészeteknek talán jobban oda kell figyelni egymás jelenségeire, mint valaha.

Fontosabb, mint bármikor, hogy írók, olvasók, szerkesztőségek, társművészetek erősödjenek a másik tapasztalatai révén is. Az, hogy havonta két alkalommal jelenünk meg, sajátos ritmust diktál, nagyobb a pörgés mint egy havilap esetében, a napilapokkal persze nem vehetjük fel a versenyt...

•  Fotó: Facebook/Helikon Galéria

Fotó: Facebook/Helikon

– A folyóirat szerkesztési elvei közt megkülönböztetett helyen szerepelt mindig is, hogy teret adott a fiatal alkotónemzedékek kibontakozásának. Ilyen volt fióklapként 1993-ban a Fekete Vince által szerkesztett Serény Múmia, majd A nagy Kilometrik, illetve a jelenlegi Pavilon 420. Hogyan látja a jelenlegi alkotó „újoncok” nemzedékét, illetve mi az, amit a Helikon szellemiségéből magukkal visznek-vihetnek szellemi batyuként?

– A sorjázó ifjabb nemzedékek egyik meghatározó fóruma volt, az ma is, a Helikon mindenkori „fióklapja”; a szerkesztőség mai tagjai is e hasábokon indultak. Ezzel is magyarázható, hogy a Helikon az egyik legfiatalabb szerkesztőség, ha a szerkesztők éveinek számát tekintjük.

Idézet
A szellemiség pedig a lapra, de a kolozsvári irodalmi élet egészére is jellemző: tanulj, ha újítani akarsz...

Nem könnyű út, de e szellemiségre az éppen íródó Kárpát-medencei fiatal irodalom egészének magyar szerzői fogékonynak látszanak. Tehetségben pedig nincs hiány.

– Szintén a fiatal nemzedék felkarolását, a tehetséggondozást célozza, hogy a szerkesztőség tagjai és a lapban publikáló szerzők rendszeresen ellátogatnak erdélyi és nemcsak erdélyi középiskolákba, a diákság számára ekképp „emberközelbe” hozva a kortárs irodalmat. Mik a fő hozadékai az effajta találkozóknak?

– A legifjabb olvasókkal való találkozás kötelesség, az új olvasógeneráció felnevelése nem csupán a szülők vagy a magyartanárok feladata.

Idézet
Ilyen találkozókon derül ki, hogy az irodalom jóval több, mint tananyag – élő és változatos tér, amelybe bárkinek van bejárása.

Olykor az új szerzők is így bukkanhatnak fel, mint „hajdan”, Páskándi idején...

– Nem titok, hogy a nyomtatott sajtó világszerte egyre szorongatottabb helyzetbe kerül az online térhódítása miatt. Feltételezhetően nem kíméli ez a jelenség az irodalmi lapokat sem. Amint a honlapján szerepel, a Helikon irodalmi portálként is, részben a nyomtatott lap kínálatára támaszkodva, részben önálló tartalmakkal igyekszik minél szélesebb keresztmetszetét adni az erdélyi és összmagyar irodalmi-kulturális életnek, beszámolni a kortárs művészeti folyamatokról, jelenségekről, publikációkról. Hogyan érzékeli a Helikon a nyomtatott sajtó válságát, és mennyiben könnyít mindezen az online felület működése?

– A nyomtatott és az online változat elvileg két teljesen más arca az irodalmi világnak, az online felület eredetileg elsősorban a nyomtatott változat népszerűsítését kívánta szolgálni. Így van ez most is, ám egyre önállóbb vonásokkal, új rovatokkal, amelyek színesebbé, világhálósabbá teszik a kezdetben tartalomfeltöltő jellegű helikon.ro oldalt. Miközben úgy gondolom, a nyomtatott lapok helyzete szorongatott ugyan, de nem reménytelen.

– Milyen a Helikon kapcsolata a Kárpát-medencei irodalmi lapokkal, folyóiratokkal?

– Minden erdélyi lappal jó viszonyban vagyunk, Kárpát-medencei szinten pedig hasonló a helyzet, ám nem tudunk mindenkire egyforma intenzitással figyelni. Néhány budapesti műhely mellett több „vidéki” körrel, folyóirattal is igen jó, baráti viszonyt ápolunk, az is előfordul, hogy kéziratok között hajózva személyesen is találkozunk! Az erdélyiekkel, persze, rendszeresen.

Helikon 30: ünnepi irodalmi est Kolozsváron

Fennállásának 30. évfordulóját ünnepli a Helikon irodalmi folyóirat pénteken: az ünnepi irodalmi estet délután hat órától szervezik Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának belső udvari termében. A rendezvény házigazdái Mile Lajos főkonzul és Karácsonyi Zsolt főszerkesztő. Szilágyi István alapító főszerkesztő készülő regényéből Marosán Csaba színművész olvas fel részleteket. Fellépnek a lap egykori és jelenlegi szerkesztői, szerzői: André Ferenc, Egyed Emese, Fekete Vince, Horváth Benji, Király László, László Noémi, Mărcuțiu-Rácz Dóra, Márton Evelin, Molnos Lajos, Papp Attila Zsolt és Szántai János.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 29., kedd

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar

Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.

Erdélyi és partiumi ingyenes turnéra indul a neves magyarországi kamarazenekar
2024. október 28., hétfő

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera

A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.

Közép-európai sorskérdéseket feszegető magyar „csodaművet” mutat be a kolozsvári opera
2024. október 27., vasárnap

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából

Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.

Szakítós vígjáték érkezik a romániai mozikba a Filmtett Egyesület jóvoltából
2024. október 27., vasárnap

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat

Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.

Árnyalja a felületes Székelyföld-sztereotípiákat a Budapesten látható, nagyszabású, „életszagú” néprajzi tárlat
2024. október 25., péntek

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak

A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.

Interferenciák: a rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a színházi fesztiválnak
2024. október 23., szerda

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán

A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.

Töretlen sikerű, klasszikus operett az Aradi Kamaraszínház műsorán
2024. október 23., szerda

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban

Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.

Legyél te is műalkotás! – különleges kezdeményezés a temesvári színházban
2024. október 23., szerda

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés

Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.

Fókuszban a kortárs erdélyi élőszavas mesélés
2024. október 23., szerda

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál

Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.

Nagyjátékfilmekkel, Bogyóval és Babócával is várja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Alter-Native rövidfilm fesztivál
2024. október 21., hétfő

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban

A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.

Nonverbális, minden korosztálynak szóló berlini bábelőadás a Puckban