2009. március 24., 08:532009. március 24., 08:53
A színházigazgató tegnap délután hívta össze a társulat művészeit és a műszaki személyzetet, hogy tárgyaljanak az ügyről, ugyanis a művészek nemrég beadványt nyújtottak be az igazgatóhoz, amelyben a társulatvezető leváltását kérték.
A színházigazgató kérdésünkre elmondta: a beadvány huszonöt aláírója a művészeti vezető azonnali távozását követelte. Silaghi szerint ennek több akadálya is van, elsősorban az, hogy a munkajogi előírásoknak megfelelően csak több írásbeli figyelmeztetés után lehet valakit elbocsátani állásából.
„Az nem lehet, hogy ma még kiemelt fizetéssel alkalmazunk valakit, aztán holnap kívül tágasabb” – fogalmazott az igazgató, aki azt javasolta, hogy mivel ebből a színházi évadból már csak három hónap van hátra, erre az időre maradjon Meleg Vilmos a művészeti igazgató, a társulaton belül működő művészeti bizottság pedig közös megegyezéssel összeállíthatná a jövő évi repertoárt – a legfőbb kifogások az ominózus beadványban ugyanis Meleg darabválasztásai ellen szóltak. Amikor Silaghi a bizottság szemére vetette, hogy egyébként már hónapok óta nem is ült össze, és tagjainak valószínűleg kisebb gondja is nagyobb annál, hogy mi lesz a társulattal, a kilenctagú csoport kivonult a teremből, és a megbeszélés véget is ért – tájékoztatott az igazgató. Mint utalt rá, a színművészek egy része teljesen másképp látja az esetet, hiszen úgy érezhetik, falba ütköztek, nem találtak megértésre az igazgatónál.
A Szigligeti Társulat színművészei késő délután közleményben hozták nyilvánosságra meglátásaikat. Ebben a korábbi beadvány megszületésének okaként „a színház folyamatos művészi hanyatlását, illetve a belső szervezés és fegyelem fokozatos romlását” említik. Mint olvasható, a teremből azért vonultak ki, mert a főigazgató „indulatában sértő megjegyzésekkel illette a művészeket”.
A közlemény szerint a művészek azt remélik, hogy mihamarabb megoldást találnak a szerintük tarthatatlan helyzetre, és hogy Silaghi „a szervezetlenség és a további botránykeltés elkerülése érdekében a változás elindításához elkerülhetetlen lépések megtétele mellett dönt”. A közleményből egyébként kiderül, hogy „miután Meleg Vilmos szóban többször is jelezte lemondási szándékát”, a beadvány aláírói már a művészeti igazgató lehetséges utódját is megnevezték, az illető nevét azonban nem árulták el.
Silaghi elmondása szerint Meleg Vilmos lemondásra készen ment be a terembe, ám az igazgató közölte vele: úgysem fogadná el a távozását, hiszen amint azt még a múlt héten elmondta lapunknak, ő maga elégedett a munkájával. A végső döntés az igazgató kezében van, ő pedig úgy véli, elenyésző azoknak a száma, akik aláírták az egyébként nyilvánosságra nem hozott beadványt, azokhoz képest, akik kitartanának Meleg Vilmos személye és műsorpolitikája mellett.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.