Fotó: Nyári Mozi Színházi Közösség
A vajdasági Nyári Mozi Színházi Közösség december 15-17-e között Kolozsváron tartózkodik, az aktivitásukkal kapcsolatos Szentély őrei (2023-as epizód) elnevezésű rendezvénysorozat keretében többféle eseményre is sor kerül, így az érdeklődők előadásukat is megnézhetik a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, de beszélgetéseken, vetítéseken is részt vehetnek – közölte a Shoshin Színházi Egyesület.
2023. december 12., 16:382023. december 12., 16:38
2023. december 12., 16:392023. december 12., 16:39
A programok Közép-Kelet Európa egyik leghosszabb életű színházi-művészi kezdeményezése, a Nyári Mozi Színházi Közösség múltját és jelenlegi aktivitásait helyezik előtérbe és mutatják be a kolozsvári nagyközönség számára. A rendezvénysorozat a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a BBTE Színház és Film Kar, valamint a Shoshin Színházi Egyesület (ZIZ – Art and Social Area) közös szervezésében jön létre.
A délszláv háború idején a közösséghez tartozó alkotók kényszerű emigrációja miatt a Nyári Mozi csak alkalmi megnyilvánulások formájában adhatott életjelet magáról. A 2000 óta a hazatért tagok legfontosabb célja, immár egy formális szervezet aktivitásába ágyazva, hogy tapasztalataikat minél szélesebb körben továbbadhassák, s ezzel is bekapcsolják szülőhazájukat Európa kulturális vérkeringésébe.
A 2001-es formális egyesületté alakulás azt a célt is szolgálta, hogy az állandó tagok és a hozzájuk kapcsolódó művészek közösen hozhassanak létre különféle műfajú alkotásokat a kortárs színház (főként a mozgás- és táncszínház) és a film területén. A Közösség tagjai szabadúszó táncosok, színészek, valamint a vajdasági kőszínházak színészei. A tánc, a színház, a zene, a cirkusz, a képzőművészet és irodalom fúziójával kísérleteznek, előadásaik hosszas kísérletezés során jönnek létre az alkotók közös és szabad kreatív munkájának eredményeképpen. Munkájuk során a meglévő színházi konvenciókat igyekeznek felülvizsgálni. Színpaduk, játékterük határait olykor egy egész város területére kiterjesztik.
Az előadást 88 földöntúli beszélgetés ihlette. 1943-ban, amikor az igazságot csak sejteni lehetett, de hollétét elfedte a könyörtelen háború sötétje, négy fiatal budapesti művész, Strausz Lili, Dallos Hanna, Kreutzer József és Mallász Gitta egy elzárt budaligeti házban az Angyalokkal folytattak párbeszédet. A szeánszok résztvevői közül egyedül Mallász Gitta élte túl a második világégést. Az általa lejegyzett és évtizedekkel később nyilvánosságra hozott Az Angyal válaszol című dokumentum az elhivatottságukban erős, végsőkig kitartó alkotók üzenetét tolmácsolja.
December 16-án: Szentély őrei (2023-as epizód) – Beszélgetés Döbrei Dénessel és Varga Henivel, a Nyári Mozi Színházi Közösség vezetőivel, Gálovits Zoltán moderálásában.
A beszélgetést követően, 17:30-tól a Terra Voivodina című előadás vetítése, ugyancsak a BBTE Színház és Film Karának a Mozi termében, vetítés után rövid Q&A Döbrei Dénessel és Varga Henivel. A Csodálatos hétköznapok című előadást leszámítva a többi eseményre a belépés ingyenes.
Fotó: Nyári Mozi Színházi Közösség
Mindezen kívül a Nyári Mozi Színházi Közösség kolozsvári tartózkodása során Döbrei Dénes és Varga Heni egy három alkalomból álló műhelyfoglalkozás-sorozatot tart Body Memory címmel a BBTE Színház és Film Kar színművészeti szakos hallgatóinak a ZIZ – Art and Social area-ban.
Nyílt téri előadás bemutatójára készül a Shoshin Színházi Egyesület, amely öt vidéki településre látogat augusztus 12–16. között.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!