2009. szeptember 18., 10:242009. szeptember 18., 10:24
„Noha a 2007-es évadban elköltött pénznek mindössze a feléből gazdálkodhatunk az új évadban, igyekszünk továbbra is színvonalas produkciókat színre vinni” – fejtegette a Krónikának Béres László színházigazgató. Mint mondta, jelenleg is zajlik a pályázati kérések benyújtása, illetve különféle pénzalapok keresése az előadásokra.
Egyébként a Figura Stúdió Színház eseménydús nyarat tudhat maga mögött: júniusban a 21. Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján, júliusban pedig Szegeden a 19. Theater International – Szabad Színházak Nemzetközi Találkozóján vettek részt. Mindkét fesztiválon Georg Büchner Leonce és Lénáját játszották Béres László rendezésében, illetve a Vava Ştefănescu által színre vitt 3 tánc Beckettre című produkciót is előadták.
Az idei évad nyitódarabjának próbafolyamata már elkezdődött, az október 15-én bemutatásra kerülő Benedek Elek Többsincs királyfi című meséjét Barabás Árpád rendezésében, Duró Győző szövegadaptációja alapján viszik színre. Decemberben mutatják be William Shakespeare Minden jó, ha a vége jó fanyar komédiáját a marosvásárhelyi Kövesdi István rendezésében.
Januárban Béres László rendez stúdió-előadást, Jevgenyij Griskovec kortárs szerző Tél című darabját mutatják be. Március végére egy színházi esszé bemutatóját tervezik a vajdasági Danyi Zoltán Egy mondat című novellája alapján a szintén vajdasági Döbrey Dénes rendezésében. Az évad utolsó darabja pedig Goldoni A hazug című vígjátéka lesz Barabás Olga rendezésében.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.