Fotó: Facebook/nemzetiifjusagikorus
Öt koncertből álló fellépéssorozatra készül Kecskeméten a Nemzeti Ifjúsági Kórus, amelynek 48 énekese a Kárpát-medence minden részéből érkezett.
2021. július 19., 11:502021. július 19., 11:50
Erdei Péter és Nemes László Norbert karnagyok a repertoár összeállításánál arra törekedtek, hogy a kórus műsora jól példázza a 20-21. századi magyar kórusirodalom gazdagságát. Kodály Zoltán, Szokolay Sándor, Orbán György, Vajda János, Gyöngyösi Levente művei mellett a koncerteken három olyan új darab is felcsendül – Bella Máté, Fekete Gyula és Tóth Péter szerzeményei -, amelyek az együttes felkérésére készültek – olvasható a szervező Filharmónia Magyarország MTI-hez eljuttatott közleményében.
A Nemzeti Ifjúsági Kórus először július 23-án Tihanyban lép fel, majd 25-én Debrecen, 26-án pedig Békéscsaba következik. Kecskeméten a kórus a Kodály Művészeti Fesztiválon mutatja be új műsorát július 28-án. A turné július 29-én Budapesten, a Pesti Vigadóban zárul. A tihanyi, a debreceni, a békéscsabai és a budapesti koncertek ingyenesen látogathatók, utóbbira regisztráció szükséges.
A kórus 2018-ban, a Kodály-emlékévben Kodály Zoltánné Péczely Sarolta fővédnökségével alakult meg és a Kárpát-medence minden részéből várták a fiatal énekeseket. A kiválasztásnál nem feltétel a zenei végzettség, a kiváló énektudással rendelkező fiatalok között éppúgy vannak zenészek, mint vegyész vagy orvostanhallgató.
A változó összetételű együttes már két sikeres nyári programon van túl. Három éve Keszthely, Bécs, Galánta, Budapest és Kecskemét voltak a turné állomásai, 2019-ben egy kecskeméti és egy budapesti koncert mellett az együttes óriási sikerrel képviselte a magyar kórusművészetet Birminghamben, a Brit Kóruskarnagyok Országos Szövetségének konferenciáján.
Több száz diák ünnepelte Szatárnémeti központjában a magyar költészet napját pénteken délben.
Az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) harminc tagjának verseit tartalmazza az a román nyelvű antológia, amelyet csütörtökön este mutattak be Kolozsváron a Vallásszabadság Házában a magyar költészet napja alkalmából.
Nem fölösleges, hogy egy ideje külön nap is jut a magyar költészetre, de a hétköznapokat is érdemes a verssel együtt megélni – vallja Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész.
Meg tud-e még ma is érinteni minket mindannyiunkat egy opera, az egyre fokozódó eligénytelenedés és kihűlő érzékek világában? A Kolozsvári Magyar Operában kitűnő előadás született Puccini fiatalkori művéből, a Manon Lescaut-ból.
Idei évadában hat nagyszínpadi és hat kamaratermi előadást kínál közönségének a tervek szerint az Aradi Kamaraszínház.
Távozik a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház éléről Balázs Attila igazgató.
Kisné Portik Irén néprajzkutató, szakíró, szakoktató, idegenvezető lesz az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány vendége Kolozsváron április 8-án délután 18 órától. Az esemény keretében kiállítás is nyílik.
Csokonai Karnyóné című komédiájából készült vígopera premierjére készül a Kolozsvári Magyar Opera, a produkcióban négy Kossuth-díjas alkotó működött közre.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
szóljon hozzá!