Sokszínűek. A folyton újuló csapat és változatos repertoár teszi különlegessé az UniCante kórust
Fotó: Rab Zoltán
Minden évadban új csapattal, sajátos stílusú és „ízű” repertoárral kezdi el a közös munkát Fekete Miklós, aki 15 éve alapította meg a kincses városban az UniCante Egyetemi Kórust. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem zeneművészeti karán is oktató karvezető az évek során bővülő és formálódó csoportról, a tagok motivációjáról, a vasárnapi ünnepi kóruskoncert különlegességéről beszélt a Krónikának.
2024. június 15., 09:012024. június 15., 09:01
– Milyen céllal, illetve milyen igényekre válaszként jött létre ezelőtt 15 évvel az UniCante Egyetemi Kórus?
– 2009 októberében Egyetemistakórus névvel indultunk, és ahogy a névadás is jelzi, kezdetben Kolozsváron tanuló magyar egyetemisták voltak a tagjaink. Egy részükkel, a kezdeményező diákokkal korábban már volt szakmai kapcsolatom, amikor a Báthory István Elméleti Líceumban tanítottam őket.
– Az évek során több mint 200 kórustag, a legkülönfélébb szakok hallgatói és végzettjei csatlakoztak a csoporthoz. Mikor kezdett el bővülni a csapat, illetve hogyan találták meg a közös hangot?
– 2010 elején az első fellépésünkkor 25-en énekeltünk, tavaly pedig egy projekt keretében közel 45-en léptünk fel. A kórustagok száma évadról-évadra változik, sőt még tanév közben is, hiszen az órák, vizsgaidőszak is befolyásolja a diákok programját. A csoportnak még most is nagy része egyetemista, de a városban maradt végzettek közül is többen velünk énekelnek, sőt még néha egy-két líceumi tanuló is csatlakozik, tehát ilyen szempontból is változatos az összeállítás. A csatlakozásnak nem feltétele a zenei képzettség, ezért bármilyen szakon is tanult az érdeklődő, ha volt egy kis affinitása a zenéhez, megtalált minket. Ugyanakkor minden ősszel, amikor új csapattal kezdünk el dolgozni,
Fekete Miklós karvezető célja, hogy a kórusnak legyen csapatjellege, és közben minőségi éneklést nyújtson
Fotó: Vakarcs Lóránd
– Milyen visszajelzések érkeztek, mi motiválta a kórustagokat, hogy heti rendszerességgel részt vegyenek a próbákon?
– Az egyetemistáknak számtalan programlehetőségük van a városban, ezért megtiszteltetés számomra, hogy a 15 év alatt több mint 220 ember áldozta a kórusra az idejét. Ez a csoda, amit közösen megtapasztalunk, motiváló tényező, akárcsak a keddi esti izgalmas próbák, vagy a koncertek. A kórustagoknak mondhatni hobbijuk az éneklés, de a rendszeres részvétel egyfajta kötelezettséget is jelent. A vasárnapi koncertünk alkalmából megszólítottuk a korábbi tagokat is, és megkértük őket, hogy osszanak meg egy-két gondolatot kórustapasztalataikról. Volt, aki azt írta, hogy számára örömtréning az együtt éneklés, más pedig
Az örömtréning, öröméneklés kifejezés többször szerepelt a visszajelzések között, és ez jó megerősítés, mert pont ezt szeretnénk, hogy a kórusnak legyen csapatjellege, és közben minőségi éneklést nyújtson.
A Kolozsvári Mátyás Napok visszatérő fellépője az UniCante
Fotó: Vakarcs Loránd
– Az eddigi közel száz fellépésből melyeket emelné ki, és miért voltak ezek fontosak a kórus számára?
– A Kolozsvári Magyar Napokon való fellépések az elmúlt három évből mind emlékezetesek voltak, akárcsak a Hagyományok Háza Ég és Föld elnevezésű projektje keretében adott nagycsütörtöki koncertek. Szintén kedves számunkra A reneszánsz hangja című műsor, amikor 450-500 évet „visszaröppentünk” az időben. A Szélfútta dalocska című előadásunkban magyar szerzők műveit énekeltük, többek között a kolozsvári születésű Orbán Györgyét, akinek alkotásait nagyon szeretjük, ezért többször műsorra tűzzük. Tavaly pedig volt egy nagyon izgalmas jazzprojektünk, amely azért volt érdekes számunkra, mert mi korábban a reneszánsztól a kortárs magyar vagy idegen nyelvű kóruszenéig terjedtünk a repertoár összeállításánál. Bár néha kikacsingattunk ebből a klasszikusabb nézetből, de ennyire messzire nem merészkedtünk el. Általában a vokális jazzt 4-6 ember énekli, ezért óriási kihívás volt, és cseppet sem szokványos ezt 40-45 kórustaggal megvalósítani.
– Miben rejlik a vasárnapi kóruskoncert különlegessége?
– Elsősorban a 15. évadunk zárása ad majd ünnepi, meghitt hangulatot az eseménynek, valamint reményeink szerint 30-40 korábbi tag is velünk fog majd ünnepelni és énekelni. Szintén érdekessége a koncertünknek, amiért a Tükröződések címet is adtuk neki, hogy egyrészt
A repertoár másrészt azért is figyelemre méltó, mert a kiválasztott műveket sajátos módon párba is állítottuk. Bár szerzőjük más, zenei stílusuk is merőben eltérő, mégis ezek a kórusművek ugyanannak a szövegnek, versnek vagy imának különböző zenei megfogalmazásai. Így tükrözi vissza két-két eltérő kórusmű Shakespeare 18. szonettjének üzenetét, a 42. zsoltár Isten-vágyódásának hangulatát, a nagyheti fájdalom érzetét, vagy akár az este, az éjszaka varázslatos hangulatát.
A kolozsvári kóruscsoport az Ég és Föld műsor keretében is énekelt
Fotó: Gáll Melinda
– Hogyan tekintenek a következő időszak elé, milyen célokat tűztek ki maguk elé?
– Elsőként arra törekszünk, hogy jól sikerüljön az ünnepi koncert, és készülünk a Kolozsvári Magyar Napokon való fellépésünkre. A következő kihívás elé pedig ősszel nézünk, amikor kezdődik az új évad és ezzel együtt a csapatépítés. Már most nagyon sok ötlet érik bennem, hogy mit szeretnék megvalósítani, de előbb látnom kell, hogy kivel éneklünk közösen, mert minden évadot az új csapat függvényében tervezünk meg.
Versekkel összekötött zenés rendezvényt tartanak Kolozsváron Mátyás király születésnapja alkalmából február 24-én – közölte a fellépő UniCante Egyetemi Kórus.
Új műfajjal, dzsesszes átdolgozásokkal lép a közönség elé a kolozsvári UniCante Egyetemi Kórus: június 25-én koncerteznek a kincses városbeli Erdélyi Néprajzi Múzeumban.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!