2010. március 08., 09:492010. március 08., 09:49
A megnyitón a vendégművészek munkáit Gergely Csaba szatmárnémeti festőművész, az alkotóházi egyesület elnöke méltatta.
Molnár Ibolya a képzőművészet mellett biológiát és mezőgazdaságot is tanult, továbbá ő a Nyíri Arborétum alapító-vezetője, így nem véletlen a természettel való közvetlen kapcsolata. Gergely Baracsi Enikőről elmondta, jelenleg képzőművészeti és földrajzi tanulmányokat folytat.
„A fiatal művésznő szívesen vesz részt alkotótáborokban, és fontos számára a hagyományok tisztelete, továbbörökítése” – tette hozzá az alkotóház vezetője. Baracsi olajfestményei, akvarelljei, pasztell- és temperatechnikával készített művei rendkívül látványosak és természetközeliek. Mindkét művésznő aktív tagja a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Képzőművészeti Egyesületnek, számos közös és egyéni kiállításuk volt már otthon, valamint Európa több országában.
A március 25-éig díjmentesen látogatható kiállítás megnyitóját Tempfli Elek zongorajátéka színesítette, és László Róbert fiatal szatmári költő felolvasta a kiállítókhoz írt verseit.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.