2010. április 29., 08:522010. április 29., 08:52
A csíkszeredai Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes ez alkalomból nyílt napot szervez ma 10 órától, ahol az érdeklődők betekintést nyerhetnek az együttes kulisszái mögé, megnézhetik, hogyan készülnek a táncosok egy-egy előadásra, együtt táncolhatnak, énekelhetnek a hargitásokkal.
Az eseményre az együttes székhelyén, a Városi Művelődési Házban kerül sor. Szabó Noémi, az együttes sajtóreferense elmondta: tegnap este mutatták be Örökség című előadásukat, amely szintén a tánc világnapjára szervezett programokhoz kapcsolódott. Csíkszeredában a Léda Tánctanoda is készült a világnapra: 17 órától a Szakszervezetek Művelődési Házában gálaestet szerveznek, amelyen a tánctanoda 110 diákja és a Kolozsvári Balettintézet végzősei lépnek fel.
Hivatásosok és műkedvelők, gyerekek és felnőttek perdülnek táncra csütörtökön este Sepsiszentgyörgyön a tánc világnapja alkalmából. A Tamási Áron Színház előtti utat tíz percre ötven pár foglalja el, a Háromszék Táncegyüttes hivatásos néptáncosai és a Kék Hold Táncklub társas táncot tanuló tagjai. A villámcsődület jellegű eseménybe bárki bekapcsolódhat, aki szívesen táncol együtt párjával, vagy ünnepel a táncosokkal együtt. Imreh-Marton István, a kezdeményező Kék Hold Táncklub képviselője elmondta, valójában a zene ihlette őket a villámcsődület megszervezésében.
A meglepetésnek tartogatott zeneszámokra három különböző műfajban is lehet táncolni: bécsi keringőt, rumbát és széki néptáncot. Csütörtökön pontosan 19 órakor száz táncos szalad be a színházépület előtti útszakaszra, elindul a zene, tíz percig táncolnak, majd eltűnnek, mintha mi sem történt volna. A Háromszék Táncegyüttes ugyancsak a tánc világnapja tiszteletére fél nyolctól mutatja be a Kádár Kata balladája alapján készült Hol jársz, hová mész? című táncjátékát a Lajtha László Stúdióteremben. A Háromszék Táncegyüttes táncjátéka igazi különlegesség a táncszínházi előadások világában, hiszen a klasszikus népzenét dzsesszelemekkel egészítik ki, a hagyományos néptáncelemeket pedig a táncszínházi, balett- és kontakt-tánc elemekkel keverik.
A táncművészet legnagyobb ünnepét Székelyudvarhelyen egy demonstratív workshoppal ünneplik meg Táncreakció címmel. Az Udvarhely Táncműhely ma 12 órától az intézmény székhelyén, a Művelődési Ház földszintjén levő próbateremben nyílt napot tart, ahol András Lóránt rendező-koreográfus a flamenco rejtelmeibe avatja be az érdeklődőket, a vállalkozó kedvűek pedig még flamencolépéseket is elsajátíthatnak. Az Udvarhely Táncműhely minden évben egyhetes rendezvénysorozattal adózik a jeles alkalomnak, mely során nemcsak hazai, hanem jelentős külföldi előadók produkcióját is láthatják a székelyudvarhelyiek. Az immár hagyományos Tánc Tavasza fesztivált idén május 18–27. között szervezik meg.
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes a tánc világnapjának tiszteletére tegnap este mutatta be a csíkszeredai művelődési házban Örökség című műsorát, ami Csík vármegyéből származó dalokat és táncokat tartalmaz, emellett a tánccsoport őseinek saját történeteit is feleleveníti. Az előadást a Székelyföldről elszármazott, Magyarországon élő szakemberek állították össze két meghívott vendégénekes, Györfi Erzsébet és András Orsolya közreműködésével. A darab koreográfusa Varga Zoltán, aki régebben a budapesti Táncművészeti Főiskola tanszékvezetője volt. Tanítványa volt akkor az előadás dramaturgja és jelmeztervezője, Lőrincz Beáta, valamint a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes jelenlegi művészeti igazgatója, András Mihály is. „Az Örökség című műsort baráti, személyes kapcsolatok hozták össze” – fogalmazott Kelemen László, a budapesti Hagyományok Háza igazgatója. A tegnap esti bemutatón a Kodály Zoltán és Bartók Béla által ránk hagyományozott gyűjtések mellett olyan népdalok is felcsendültek, amelyek 100 év után először kerültek nyilvánosság elé. Kelemen László, az előadás zenei szerkesztője 10 évvel ezelőtt gyűjtött olyan népdalokat Gyergyó környékéről, amelyeket 1910-ben énekeltek utoljára. „Olyan dalokat rekonstruáltunk régi kottákból és fonográffelvételekről, amelyek nem biztos, hogy egyébként éltre keltek volna” – fogalmazott András Mihály, a táncegyüttes művészeti igazgatója. Az Örökség című műsor egy ember életét kíséri végig, Csík vármegyéből származó énekekben, zenében, táncban és prózában bemutatva. Az előadás példát ad egy régi kor emberi hitvallásáról, önéletrajzi írásokat hívva segítségül. A rendezőcsoport tagjai mindannyian fontosnak érezték a hagyományok továbbadását, átörökítését a következő generációnak. „Az, hogy kik vagyunk, meghatározza, hogy honnan jöttünk. Az, hogy honnan jöttünk meghatározza, hogy mi lesz belőlünk a jövőben. Ezek a hagyományok azért fontosak, hogy a jövőben is mi legyünk „mük”, ne valami gyökértelen, szélfútta ördögszekér” – fogalmazott Kelemen László, a budapesti Hagyományok Háza vezetője. Az Örökség című műsort legközelebb pénteken, április 30-án este 7 órától láthatja a közönség a csíkszeredai városi művelődési házban. |
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.