Fotó: A szerző felvétele
2010. június 23., 09:422010. június 23., 09:42
Mint tegnapi összegzésében kifejtette, az intézménynek nemcsak a közönségszámot sikerült megnövelnie az azt megelőző szezonhoz képest, de egy kérdőíves felmérés alapján azt is megállapították, hogy a koncertlátogatóknak általában jó véleményük van a hangversenyek színvonaláról.
Panasszal nem éltek sokan, aki igen, az is inkább a közönség bizonyos tagjainak viselkedését kifogásolta: például, hogy egyeseknek megcsörren a mobiltelefonjuk a koncerten, mások pedig nem veszik igénybe a ruhatárat, és táskával-nagykabáttal ülnek le a nézőtérre, a szükségesnél jóval több helyet foglalva el.
Legjobban azt díjazták a válaszadók, hogy a filharmónia következetesen fellépési lehetőségeket biztosít a fiatal előadóknak, köztük a váradi egyetem zene szakos hallgatóinak. A javaslatok között sokan említették, hogy több opera-előadást szeretnének látni Váradon – volt, aki egyenesen havi egy operát kért. Tódor elmagyarázta: egy opera színrevitele cseppet sem egyszerű, és már az évadzárásra időzített Don Giovannit is csak igen nagy áldozatok árán sikerült megvalósítania a filharmóniának.
A szimfonikusok egyébként harminchét koncertet és huszonhárom, gyerekeknek szánt, nagy sikerű leckekoncertet adtak ősz óta, ötben vett részt a kórus. Az évadban 146 állandó bérlettel, illetve 86, tíz koncertre szóló bérlettel rendelkező zenekedvelő látogatta a koncerteket a jegyet vásárlók mellett, így a nagyobb hangversenyeken ha teljesen nem is, de háromnegyed részben mindig tele volt az Enescu–Bartók-terem.
„Az elismert vendégkarmestereknek nagyban köszönhető, hogy ínséges időkben is képes fejlődni a szimfonikus zenekar” – jelentette ki Corneliu Cristea művészeti igazgató. Mint részletezte, az igényes vezető magasra teszi a mércét, és képes a legtöbbet, legjobbat kihozni a zenészekből.
Egy híres külföldi dirigens vagy szólista meghívása azonban nagyon sok pénzbe kerül, az intézmény pedig súlyos anyagi gondokkal küzd. Így lehetséges, hogy az elhúzódó alkudozások miatt a jövő évi koncertprogram negyedét sem sikerült még eltervezni, holott más esztendőkben júniusra már a teljes menetrend készen áll.
A sajtótájékoztatón elhangzott, a filharmónia két néptánccsoportja, a Crişana, illetve a Nagyvárad Táncegyüttes is kimagasló sikereket ért el az elmúlt évadban: a román csoport már hazajött, a magyar pedig augusztusban indul Sanghajba a világkiállításra. „A Crişanát mintegy kétszázezren látták másfél hónapos ott-tartózkodásuk alatt” – büszkélkedett Leontin Ciucur tánckarvezető.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.