2012. február 02., 09:002012. február 02., 09:00
Az elmúlt években olyan mesejátékok szerepeltek a repertoárban, mint A császár új ruhája, Skatulyácska vagy a Csipkerózsika, azonban népmese eddig nem volt. „Amikor összeállítjuk az évadot, próbálunk sokszínűek lenni, de a népmese az eddigi években valahogy kimaradt a Tomcsa Sándor Színház meserepertoárjából, idén ezért döntöttünk a Terülj, terülj, asztalkám mellett” – fogalmazott Csurulya Csongor, a társulat művészeti vezetője, a darab rendezője, aki ugyanakkor azt is reméli, hogy a darab a felnőttek tetszését is elnyeri.
A közel egyórás előadást zenés-táncos feldolgozásban tekintheti meg hamarosan a közönség. A héten már a hatszereplős darab főpróbái zajlanak, a bemutatóra a tervek szerint február 5-én kerül sor. A díszlet központi eleme egy kézzel festett óriási meséskönyv, amelynek forgatása révén különböző helyszínek tárulnak a nézők szeme elé, és elevenednek meg a különböző jelenetek. A könyvet a Skatulyácska díszletét is tervező képzőművész, Biró Boglárka készítette, a táncos koreográfia Lőrincz József munkájának köszönhető.
A népmeséből ihletődött előadás vasárnap 17 órai bemutatójára a szüleikkel együtt érkező gyermekeknek a belépés ingyenes. Egyébként február folyamán összesen tíz alkalommal lesz látható az udvarhelyi színpadon a népmese, de a rendező tervei szerint – mivel a darab nem fény és térigényes – meghívásra akár a környékbeli településeken is bemutathatják.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.