2010. április 09., 10:142010. április 09., 10:14
Az I. Székelyföldi Grafikai Biennálé hiánypótló szerepet tölt be, hisz a régióban eddig nem volt példa ilyen jellegű rendezvényre. A biennálé célja a kortárs grafikai törekvések ismertetése és népszerűsítése, valamint a régió grafikai törekvéseinek bekapcsolása a nemzetközi trendekbe.
A biennálé szervezői két kategóriában hirdettek meg versenyt: hagyományos és kísérleti grafika. Bármely hazai vagy külföldi képzőművész benevezhet legtöbb 3 olyan alkotással, amely az elmúlt öt évben készült. Az alkotásokat postai úton kell eljuttatni a gyergyószárhegyi alkotóközpontba április 18-áig. A biennálé fődíját a Nemzetközi Vegyépszer Zrt. magyarországi építőipari vállalat ajánlotta fel 2000 euró értékben, de további három, a megyei tanácsok által felajánlott 1000 eurós díjat is kiosztanak.
A díjak ünnepélyes átadására a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban kerül sor május 18-án, kedden 19 órakor. Az átadáson jelen lesz a rendezvény fővédnöke, Kelemen Hunor kulturális miniszter. A beküldött munkákból a zsűri 70 alkotást válogat majd ki, amelyek egy katalógusban jelennek meg, illetve vándorkiállítást is szerveznek ezekből a művekből.
A vándorkiállítás első helyszíne Sepsiszentgyörgy lesz, ezt követően pedig Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is megnyitják a tárlatot. Bővebb információk a www.grafikaiszemle.ro honlapon olvashatók vagy a 0040-266-364030-as telefonszámon kérhetők.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.