Fotó: A szerző felvétele
2010. április 16., 15:052010. április 16., 15:05
Idén a Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium, az UNESCO által meghirdetett Kultúrák Közeledése Nemzetközi Évének jegyében szervezte meg a programot, társszervezőként a Kovászna Megyei Tanács, a Kőrösi Csoma Sándor Egyesület, valamint az Árkosi Kulturális Központ csatlakozott. A Három állomás (Csomakőrös–Göttingen–Dardzsiling) című rendezvénysorozat célja nemzetközi szinten megismertetni a tudós, nyelvkutató életét, munkásságát, példaként állítva a különböző kultúrák és vallások közötti párbeszéd erősítésére.
Az első állomás a Csomakőrösön – Kőrösi Csoma Sándor szülőfalujában – és Kovásznán megrendezett nemzetközi konferencia, melyet képzőművészeti kiállítás és kulturális műsorok egészítenek ki. A rendezvényen a több mint húsz Csoma-kutatón kívül India, Kína, Libanon, Irak, Magyarország, Németország, Törökország és Szíria romániai nagykövete is részt vesznek.
Csomakőrösön a tudós-kutató mellszobra előtt tartott megnyitóbeszédében csütörtökön Kelemen Hunor művelődési miniszter elmondta, azért szervezték az UNESCO fővédnöksége alatt az emlékünnepséget, mert Kőrösi Csoma Sándor két tudományágat adott a nyugati világnak: a tibetologiát és a buddhizmuskutatást. „Az ő munkája összekötött népeket, nemzeteket, kultúrákat, a mai napig nemcsak Indiában, hanem az egész világon úgy tartják, hogy ő nyitotta meg a nyugati világ számára a kaput Kelet felé” – összegezte a miniszter.
Tamás Sándor, a háromszéki önkormányzat elnöke beszédében hangsúlyozta, Kőrösi Csoma Sándor példája kötelez, elindult a székely magyar faluból és három kontinenst gyalogolt végig, hogy eljusson vélt gyökereinkhez. A konferencia Kovásznán folytatódik, a szombatig tartó rendezvényen a kutatók Kőrösi Csoma Sándor élete és munkássága mellett többek között a nemezkészítésről, a pentatóniáról, a sztyeppei civilizációkról is tartanak előadást. A kovásznai Városi Képtárban Infinite (Végtelenség) címmel nyílik képzőművészeti tárlat. Kőrösi 12 ezer kilométert tett meg kutatva a magyar nyelv eredetét, elsajátítva közben 17 másik nyelvet, neki köszönhető az első hiteles tibeti–angol szótár.
Kelemen Hunor művelődési miniszter Csomakőrösön tartott sajtótájékoztatóján elmondta, fontosnak tartja a decentralizációt, a művelődési minisztérium fennhatósága alá jelenleg három művelődési központ tartozik, az árkosi, a bákói és a maroshévízi, az első kettő még idén átkerül a megyei önkormányzatok kezelésébe, hiszen ezek tevékenysége megyei érdekeltségű. A miniszter ugyanakkor elmondta, a pénzhiány a legnagyobb nehézség: több pénzt kellene fordítani a műemlékek restaurálására és a kortárs művészetek támogatására, 63 millió lejből gazdálkodnak, de országos szinten 300 épület restaurálása zajlik. A miniszter szerint az erdélyi filmkészítés, a vizuális művészetek, a színházi előadások finanszírozására is sokkal több pénzt kellene fordítani. Kelemen Hunor hangsúlyozta: bízik benne, ha véget ér a válság, a művelődési minisztérium költségvetése is nagyobb lesz. Újságírói kérdésre elmondta, nem nyújtja be a lemondását a Konzervatív Párt (PC) kérésére, mert nem alkotmányellenes, hogy támogatja a székelyföldi grafikai biennálét. „Nem a Konzervatív Párt akaratán múlik a Székelyföld vagy bármelyik történelmi régió léte, ezután is támogatni fogunk minden kulturális programot a Székelyföldön és más régiókban is” – mondta a miniszter. Elmondta: néhány hónappal meghosszabbítják Gábor Áron eredeti rézágyújának sepsiszentgyörgyi kiállítását, addig megtalálják a jogi utat arra, hogy az ereklye Háromszéken maradhasson. |
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.