2010. július 05., 10:132010. július 05., 10:13
Ez utóbbit közelítette meg többek között dr. Benő Attila egyetemi docens előadása, amelyet Barabás formabontónak nevezett, s amely a Biblia fordításairól és félrefordításairól szólt. Székelyhidi Ágoston író, politikus Trianont és a szakralitást állította párhuzamba, az 1920-as békediktátum óta a mai napig történtek ugyanis szerinte egyfajta hétköznapi szentséget hordoznak magukban. Pomogáts Béla irodalomtörténész Trianonról a magyar irodalomban megjelent fő kapcsolódási pontokat tárta fel, Tőkés László pedig a haza szétszakításának gyógyítási lehetőségeit vázolta. Az Európai Parlament alelnöke előadásában megemlítette az új magyarországi kormány nemzetegyesítő stratégiáját – Barabás Zoltán úgy látja, az írótábor egyik legfőbb célja, hogy az összefogás, együtt gondolkodás az irodalmi életben is megvalósuljon. „Célunk, hogy ne csak felvidéki, délvidéki, erdélyi irodalomról beszélhessünk, hanem egyetemes magyar írásbeliségről” – fogalmazott a főszervező. Hozzátette: a tábor magyarországi vendégei is egyetértenek ebben a kérdésben, és a jövőben együtt próbálják fölszámolni azokat a károkat, amelyeket a politikai erők által kialakított szekértáborok okoztak az irodalmi életben.
Szombaton, az esemény zárónapján adták át a Partiumi Írótábor díjait. Elismerést kapott Hodossy Gyula, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke, Duma István csángó költő, Lászlóffy Csaba költő és Hubay Miklós drámaíró pedig „hiteles ötvenhatosoknak” járó elismerést vehettek át – azaz olyan személyekként, akik az 1956-os eseményekben valóban részt vettek forradalmárként. Barabás leszögezte: a tábor előadói és díjazottjai értékes életművel rendelkező írók, költők, irodalomtörténészek voltak és lesznek ezentúl is.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.