2009. december 24., 10:252009. december 24., 10:25
A magyar adás indulásának negyvenedik évfordulóját munkatársak, valamint az adás életében szerepet vállalók december 11-én ünnepelték meg a Csíki Játékszínben. A bukaresti magyar szerkesztőség egykori tagjai közül mintegy nyolcvanan vettek részt a találkozón, amely neves hazai előadóművészek fellépésével jubileumi előadássá alakult. Az ünnepi találkozót Képgyűrűk címmel, az RTV1-es csatorna közvetíti a hétfő és kedd délutáni magyar adásokban.
Az első részben, december 28-án délután fél négytől, a házigazdák - Kacsó Sándor főszerkesztő és Ráduly Róbert polgármester - üdvözlőbeszédei után a sepsiszentgyörgyi nemEZ együttes indítja a tévéműsort. A magyar szerkesztőség múltjáról, jelenéről és jövőjéről a két egykori főszerkesztőt, Bodor Pált és Boros Zoltánt és a jelenlegit, Kacsó Sándort faggatja a műsorvezető, Nagy István. Ezt követően Hary Judit, Székely Zselyke, Ádám János és Laczkó Vass Róbert kolozsvári művészek előadásában népszerű operettslágerek hangzanak el, Kulcsár Szabolcs zongorakíséretével. Ezután folytatódnak a tévés beszélgetések Tomcsányi Mária, Csép Sándor és Koczka György részvételével. Egy dokumentumfilmben a jelenlegi szerkesztőség is bemutatkozik, majd Cári Tibor zeneszerző és meghívottai, Szilágyi Nóra, Boldizsár Szabolcs, Veress Albert koncertjével zárul a műsor első része.
A magyar adás negyvenedik születésnapjára készült műsor második részét másnap, december 29-én kedden délután négy órától közvetíti az RTV1. Ebben a műsorban fellép a kolozsvári Knock Out együttes, majd messze földről érkezett vendégeké a szó. Józsa Erika és Demián József Ausztráliából, Virányi Attila volt Metropolos Németországból jött haza a találkozóra. Dancs Annamari is énekel és folytatódnak a beszélgetések is: Korodi Attila és Gáspárik Attila emlékeznek tévés múltjukra, majd Kozma Attila humorista produkciója következik.
A Képgyűrűk című műsor harmadik részét már az újévben, január 4-én, délután fél négytől tűzi műsorra az RTV1. A több műfajban zenélő előadókon kívül erdélyi magyar közéleti személyiségek köszöntik a magyar adást, és további szerkesztők emlékeznek tévés éveikre. Meglepetésként a jelenlegi szerkesztőség hölgytagjai is dalra fakadnak.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.