2010. október 04., 09:442010. október 04., 09:44
„A Figura olyan színház, amely mindenhol jelen van, ahol kultúráról van szó” – jelentette ki Mezei János polgármester, kifejtve, hogy a társulat életképességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Csíkszeredát és Udvarhelyt megelőzve húsz évvel ezelőtt létrejött, és azóta is figyelemre méltó tevékenységet folytat. Béres László színházigazgató elmondta, a kétévente rendezett mozgásszínházi fesztivál a legjobb alkalom a húszéves intézményesülés megünneplésére, hiszen a Figurára a leginkább a kísérletező kedv és a csapatszellem jellemző.
Mindezt azzal is próbálják érzékeltetni, hogy erre a kiadásra olyan társulatokat hívtak meg, amelyekre jó csapatszellem jellemző, illetve amelyek egy erőteljes alkotóegyéniség köré tömörülve csapatban értek el jelentős sikereket. Többek közt láthatta a közönség Bozsik Yvette társulatának Újravágva című nagyszínpadi műsorát: a neves táncművész saját maga és társulata pozitív és negatív kritikáinak paródiáit rendezte meg.
De láthattuk a színpadon Urbán Andrást és társulatát, Pintér Bélát és társulatát, a török Caglar Yigitogullari kortárs táncművészt, a francia Kobez CMDC társulatot, a Piatra Neamţ-i Ifjúsági Színházat, amely a Béres László rendezte Yermát mutatta be. A házigazda Figura Stúdió Színház a Bozsik Yvette rendezte Játszóteret mutatta be. Az előadásokat követően neves előadóművészek léptek fel: Lajkó Félix és Brasnyó Antal, illetve a francia Laurent Rochel és Loic Schild. Ugyanakkor az érdeklődők számtalan „kulisszatitkot” tudhattak meg az ünneplő Figuráról azon a beszélgetésen is, amelyen a társulat eddigi hét igazgatója osztotta meg vezetői tapasztalatait a közönséggel.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.