2009. november 17., 10:462009. november 17., 10:46
Az U20-as labdarúgó-világbajnokság közvetítéseinek elért közönsége 4,1 millió fő volt. Az MLSZ kitüntetését a TeleSport nevében Maurer Ferenc, a torna közvetítésének szerkesztője vehette át.
A díjátadó ünnepségen az egyiptomi U20-as világbajnokságon bronzérmet szerzett válogatott játékosait, a szakmai stáb tagjait is köszöntötték, valamint mindazokat, akik szerepet vállaltak az utóbbi évtizedek legnagyobb magyar futballsikerének elérésében. Kisteleki István, a szövetség elnöke leszögezte: a csapat nagyszerű szereplése az összefogás, a tisztelet és az alázat eredménye.
Ehhez kellett sok egyéb mellett a környezet támogatása is, hiszen a fiatalok mérkőzéseire az egész ország odafigyelt. Az elnök köszönetet mondott mindenkinek, aki bármilyen módon segítette a csapatot, s ezzel hozzájárult a bronzérem megszerzéséhez. Kiemelte a Magyar Televízió sport főszerkesztőségének munkáját, a magas színvonalú közvetítést, valamint a siker elérésében való közreműködést.
Az U20-as labdarúgó-világbajnokság október 16-i bronzmérkőzésébe, a Magyarország–Costa Rica küzdelembe 1,74 millióan néztek bele, a teljes meccset – a korai kezdési időpont (17.45) dacára – 601 ezren nézték végig. Az éppen akkor tévénézők 18,2 százaléka választotta az m1-et a mérkőzés 90 perce alatt. Komoly nézettséget hozott a vb döntője is: több mint 2 millióan kapcsoltak péntek este a magyarokat a döntőből kiejtő Ghána és Brazília maratoni csatájára.
A magyar csapat meccseit élőben közvetítő telesport.hu-n a bronzéremért folyó küzdelembe összesen 30 ezer egyedi látogató nézett bele, egyszerre 10 ezer néző követte figyelemmel a mérkőzést. Teljes kapacitással dolgozott az on-line adás hátterét biztosító három videoszerver, kihasználva a maximális 3 Gbyte sávszélességet.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.