Fotó: A szerző felvétele
2010. július 15., 09:372010. július 15., 09:37
Hosszú láncára kötve ott imbolygunk a felszín hullámverésében leszakíthatatlanul. Fekete Zsolt megpróbálta a lehetetlent: az ugyanott és ugyanakkor összefüggésből megőrizni a koordinátapár felét és kiegészíteni valahogy így: ugyanott és ugyanmáskor. A gond nem abban van, hogy meg lehet-e találni az egykori térbeli fix pontot. Alámerülsz és megtalálod. A kérdés az, hányszor nem léphetsz ugyanabba a folyóba. Egyszer sem? Kétszer sem? Egy olyan máskor-pontra van szükséged, amely lezárja az idő görbületét, mint egy gomb az összecsukódó kabátot. Ott vagy te, azon a ponton. Ott voltál. A várromokat figyeled, és önmagadat, aki visszanéz rád száznegyven év távlatából. Úgy van, megérkeztél a seholsembe és sohamárba. Igen, végre hazaértél, otthon vagy, és te vagy az.”
Orbán Balázs 1868–73 között készítette erdélyi felvételeit a településekről, természeti ritkaságokról, szép tájakról, majd hat kötetben kiadta A Székelyföld leírása történelmi, régészeti, természetrajzi s népismereti szempontból című művét. A könyv metszetei alapjául leginkább a szerző készítette fotók szolgáltak. A baráti körében Lovacska néven is ismert Fekete Zsolt fotóművész egy évtizede követi Orbán Balázs és kortársa, Veress Ferenc nyomdokait, aki főként kolozsvári épületeket fotografált, de ő is több erdélyi helyszínen fényképezett. A fotóművész ugyanabból a szögből fotózta a több mint százéves fényképeken szereplő helyszíneket. A múlt és a jelen szembeállításával mutatja be a változást: a könyvben Orbán Balázs régi fényképei és a Fekete által készített mai látképek egymás mellett szerepelnek.
Orbán Balázs képeinek reprodukciója, illetve a Fekete Zsolt készítette fekete-fehér, síkfilmes és színes, digitális képek a 2006-os budapesti Város-Táj-Beavatkozás című tárlaton, illetve 2007-ben a GPS-ismeretlen szcénák című kiállításon, a prágai PragueBiennale 3, valamint a marosvásárhelyi B5 Stúdió tárlatán is szerepeltek.
Fekete Zsolt 1999-ben készítette az első képet Veress Ferenc után a Szent Mihály-templomról. Majd 83 Orbán Balázs- és 23 Veress Ferenc-fénykép helyszínét kereste fel, és készített felvételeket. A fotótörténetben nem új ez a dolog, mondja Fekete Zsolt, hiszen például a híres Klössz György egykori Budapest-képeit is újrafotózta.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.