2009. december 15., 09:142009. december 15., 09:14
A kiállításon az érdeklődők megismerkedhetnek az írónő legismertebb történetével, a Nils Holgersson csodálatos utazása Svédországon át című mesével. A tárlat a három testvérmegye, Kovászna, a magyarországi Heves és a svédországi Värmland megye, közel ötéves együttműködésének egyik eredménye.
A három térség mindegyike büszkélkedik egy-egy nagy meseíróval, így a kisbaconi Benedek Elek, az egri Gárdonyi Géza és a svéd Selma Langerlöf emlékét a megyék együtt kívánták ápolni, így a svéd emlékkiállítás egy rövid hónapra eljutott Sepsiszentgyörgyre.
A svéd kormány 1906-ban pályázatot hirdetett egy olyan olvasókönyvre, amelyből a gyerekek megismerhették hazájukat. Erre született Nils Holgersson története, melyben a kisfiú törpévé varázsolva a vadludakkal együtt beutazza az országot. A kiállításon ezzel a történettel ismerkedhetnek meg a látogatók, a tárlathoz gazdag múzeumpedagógiai programsorozat tartozik.
A kisgyerekek libahintán repülhetnek, akárcsak Nils Márton gúnár hátán, képeslapot is nyomtathatnak, ujjbábokat vagy hűtőmágneseket készíthetnek ajándékba. Az olvasósarokban feleleveníthetik a mesét, majd Svédországról szóló kvízjátékban vehetnek részt, sőt az állatokat ábrázoló kétnyelvű kártyák segítségével svédül is megtanulhatnak néhány szót. A kiállítás a látogatás többszöri megismétlésére próbálja buzdítani a tárlatlátogatókat, gyerekeket és szülőket.
A ma 19 órakor kezdődő tárlatnyitón fellép a Tamási Áron Színház Bábtagozata és a Váradi József Általános Iskola Kikelet nevű színjátszó csoportja. A Székely Nemzeti Múzeum erre az alkalomra rajzpályázatot is hirdetett: „Elvarázsoltak egy fiút, akkorka lett, mint egy mókuskölyök.
Úgy hírlik, elrepült egy fehér gúnárral messze Lappországba” – állt a pályázati felhívásban. A beérkezett munkák a kiállítás egész ideje alatt, vagyis január 7-éig lesznek láthatók a Székely Nemzeti Múzeumban, a győztes pályamű, Kónya Réka 12.-es diák rajza lett, mely a tárlat plakátján is szerepel.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.