Fotó: Thomas Câmpean
Az aranyszőrű bárány című Benedek Elek-mese alapján színre vitt előadást mutatja be vasárnap este hét órától az Udvarhely Néptáncműhely.
2015. május 28., 17:462015. május 28., 17:46
Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely igazgatója és a sepsiszentgyörgyi Nagy-Kopeczky Kálmán, a táncjáték rendezője sajtótájékoztatón beszéltek az előadás részleteiről. A Benedek Elek-meséből született előadásban az Udvarhely Néptáncműhely tíz táncosa lép színre, némelyikük furulyázni is fog. Az igazgató elárulta, hogy ő maga is megjelenik a produkcióban.
Nagy-Kopeczky Kálmán rendező felhívta a figyelmet a magyar néphagyomány gazdagságára, mint kifejtette, fontos és érdemes meríteni a magyar néphagyományból, ugyanis ez olyan kincsünk, amellyel büszkélkedni kell.
A rendező elmondta, hogy egyrészt azért esett a választás Az aranyszőrű bárány című mesére, mert a történet vonala eleve adja a táncjáték lehetőségét, de ezen túl átvitt értelme miatt is remek „alapanyag” egy előadáshoz. A bárány aranyszőre a magyar népviselet metaforája is lehet, ez azonban Nagy-Kopeczky Kálmán szerint olyan érték, ami elveszőben van, hiszen „aranyszőrünket” csak néha-néha villogtatjuk meg.
Bár a táncjáték főként gyerekeknek szól, a rendező úgy véli, a magyar népmesék hagyományaiból táplálkozó művek mindegyik korosztálynak üzennek. Az előadással jó példát mutatnának a kicsiknek – tette hozzá a rendező. A produkció koreográfusa Horváth Tas. A zenét Csibi Szabolcs és Kelemen István, a díszletet és a jelmezeket Balázs Gyöngyi és Tamás Tibor jegyzi.
Az aranyszőrű bárány előadást jövő héten, június 1-jén, 2-án és 3-án is megtekinthetik az érdeklődők, mindhárom alkalommal délelőtt 11 órától. A jegyek megvásárolhatók a Művelődési Ház pénztáránál hétköznap 11-14 és 15-17 óra között, valamint előadás előtt egy órával.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
szóljon hozzá!