Óriási hajlék. A brassói Fekete templom Románia legnagyobb temploma
Fotó: Pinti Attila
Szombattól ismét orgonaesteknek ad otthont Brassó egyik fő jelképe, a Fekete templom.
2024. május 18., 13:152024. május 18., 13:15
Az immár 72. idényben – mely manapság az Organ Nights nevet viseli – október 19-ig 23 koncertet hallgathat meg a közönség,
A minden szombaton 18 órától tartandó 60 perces koncerteken romániai, németországi, egyesült államokbeli, magyarországi, ausztriai és svájci művészek szólaltatják meg a szász evangélikus istenháza kincsét.
„A korábbi élő internetes közvetítéseknek köszönhetően rendelkezünk egy képernyővel és egy olyan technikai felszereléssel, melyet a jövőben is használnánk, így a hallgatóság élőben láthat majd mindent a templomban, mi történik fent” – nyilatkozta Steffen Schlandt, a Fekete templom Bach-kórusának karmestere, orgonaművésze.
A Buchholz-orgona a legnagyobb mechanikus templomi orgona Romániában
Fotó: Bisericaneagra.ro
Négy évbe telt (1836-1839), amíg a berlini orgonaépítő mester, Carl August Buchholz elkészített egy új orgonát a Fekete templom számára és azt a helyszínen felépítette. Ez 3993 sípjával, 4, egyenként 56 billentyűs manuáléjával, 27 pedáljával és a 63 hangzó regiszterével a legnagyobb mechanikus templomi orgona Romániában – olvasható a Fekete templom honlapján.
A Buchholz-orgonát – mely az istentiszteleteken is szolgál, de a koncertek révén tágabb körök műkedvelői is élvezhetik összetéveszthetetlen zenéjét – többek között a magyarországi Tabajdi Ádám is megszólaltatja az orgonaestek idei szezonjában, akárcsak a bukaresti Antal Eduard vagy az Egyesült Államokból érkező Karosi Bálint. Az Organ Nights részletes programja itt érhető el.
Fotó: Pinti Attila
Mint ismeretes, a brassói Fekete templom Románia legnagyobb temploma, az európai gótika legkeletebbre fekvő jelentős alkotása. 1383 és 1477 között épült, a város Szűz Máriának szentelt fő plébániatemploma volt. 1542-ben, a város reformációja idején az evangélikusoké lett, itt tartották az első német nyelvű evangélikus istentiszteletet Erdélyben. Bár egyes vélekedések szerint az 1689-es tűzvész során rárakódott korom „kölcsönözte” fekete színét és mai nevét, ezt csak a 19. században kezdték használni. 21. századi vizsgálatok nem találtak tűzpusztításra utaló rétegeket, a templom pusztán a környezeti hatások miatt feketedhetett meg.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!