Fotó: Wikipédia
Meghalt Nicu Covaci zenész, zeneszerző, festő és grafikus, Románia legrégebbi és egyben legismertebb rockegyüttese, a Phoenix alapítója – közölték péntek este a zenekar tagjai.
2024. augusztus 03., 11:312024. augusztus 03., 11:31
2024. augusztus 03., 12:592024. augusztus 03., 12:59
A temesvári születésű Nicu Covaci 1962-ben létrehozott – kezdetben beatzenét játszó, majd a pszichedelikus, a hard, majd progresszív rock irányzatait is kipróbáló –, folyamatosan változó összetételű zenekara a 70-es évek elején találta meg egyedi hangját, a román népzenéből merítő etnorockot, és olyan szerzeményeket komponált, amelyek fél évszázad múltán is rendszeresen felcsendülnek a rádióban, és a későbbi generációk is a magukénak érezték.
Az országos népszerűségnek örvendő, többnemzetiségű temesvári rockegyüttes működését (amelyben többek között Florin Bordeianu, Kamocsa Béla, Josef Kappl, Mircea Baniciu, Günther Reininger, Ovidiu Lipan játszottak) a kommunista hatalom a hetvenes években ellehetetlenítette, ezért a zenekar tagjai az emigráció mellett döntöttek. Közülük egyedül Nicu Covaci távozhatott legálisan Hollandiába, de 1977-ben kalandos körülmények között – zenei felszerelésének hangfalaiba bújtatva – zenésztársait is Németországba szöktette, ahol Transsylvania Phoenix néven koncerteztek tovább.
A Phoenix több 60 éves fennállása során több mint 60 zenész fordult meg a zenekarban, az egyedüli állandó tagja Nicu Covaci volt.
Az együttes alapítója egy aradi koncert előtt került kórházba, és bár hosszú ideje Spanyolországban élt, gyógykezelését szülővárosa orvosaira bízta. Nicu Covaci 77 éves korában Temesváron, a megyei kórházban hunyt el.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
szóljon hozzá!