2010. április 28., 10:202010. április 28., 10:20
A klasszicizmus, a romantika, a realizmus és impresszionizmus által meghatározott 19. század magyar remekeiből válogatott tárlatanyagot két intézmény kölcsönözte a csíkszeredai múzeumnak: a festmények zömét – 50 darabot – a Magyar Nemzeti Galéria nagyszerű gyűjteményéből válogatták, ezt gazdagítja a Budapesti Történeti Múzeumtól kölcsönzött tizenkét festmény. A hatvankét műtárgyat stílusosan tizenkilenc 19. századi magyar festő munkáiból válogatták.
A tárlat anyagát tegnap reggel csomagolták ki, és válogatás után helyezték el a kiállítótermekbe a szállító cég munkatársaival, valamint a kiállítás kurátorával, Dr. Bakó Zsuzsával közösen.
Gyarmati Zsolt, a csíkszeredai múzeum igazgatója a Krónika kérdésére elmondta, már most elkezdődött a műtárgyak szelektálása, amit várhatóan csütörtökre tudnak befejezni. „A festmények pontos, jól kigondolt koncepció alapján kerülnek a falakra, kronológiai és tematikai szempontból egyaránt megvizsgáljuk őket” – magyarázta az intézmény vezetője.
A kiállított műtárgyak festői közül néhányan már ismertek a Székelyföldön, mint például Munkácsy Mihály, valamint a nagybányai művésztelephez tartozó alkotók, hiszen láthattak már kiállítást az ő munkájukból a Csíki Székely Múzeumban.
„A tárlat anyagát úgy válogattuk össze, hogy legyenek benne erdélyi festők munkái is” – fogalmazott dr. Bakó Zsuzsa, a Magyar Nemzeti Galéria festészeti főosztályvezetője, a kiállítás kurátora. Az érdeklődők megtekinthetik többek között Barabás Miklós egyes munkáit, aki Márkosfalváról származik, Székely Bertalan alkotásait, aki kolozsvári volt, valamint Paál László-képeket, aki Hunyad megyében született.
A festmények szelektálását, elhelyezését követően kerül sor a speciális világítás beállítására, ami a korszakot jellemző technikákra való tekintettel nehéz feladatnak ígérkezik. „Nincs meg az az alapozás a 19. századi képeken, mint más korszak alkotásain. Különösen Munkácsyék, Paálék sötét alapozó anyagot használtak, erre festettek rá, majd lelakkozták, ezáltal a kép besötétedett” – magyarázta a kurátor. A múzeum fényviszonyaitól függően világítják meg a műtárgyakat, olyan apró részleteiket is felfedve, ami természetes fényviszonyok között nem látható.
Az igazgató reményei szerint több tízezren fogják ezt a tárlatot is megtekinteni, ahogy az eddigi nagyszabású kiállításokat. A Remekművek a 19. századi magyar festészetből című kiállítás május 1-jétől június 25-éig látogatható a Csíki Székely Múzeumban, keddtől vasárnapig, reggel 9 órától este 6-ig. A csíksomlyói búcsú idején rendkívüli nyitva tartással várják majd az érdeklődőket: május 21–24. között este 8 óráig lesz látogatható a kiállítás.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.