Fotó: Veres Nándor
Javában zajlik a Csíki Székely Múzeumban a Csontváry-képek Erdélyben című kiállítás előkészítése. A 48 Csontváry-kép kedd este érkezett meg Csíkszeredába.
2016. április 29., 11:442016. április 29., 11:44
Amint arról korábban már beszámoltunk, újabb nagyszabású kiállításnak ad otthont a Mikó-vár. A 48 Csontváry-képet a budapesti Magyar Nemzeti Galéria, a pécsi Csontváry Múzeum, a miskolci Herman Ottó Múzeum, a budapesti Kovács Gábor Művészeti Alapítvány által működtetett KOGART, a debreceni Antal–Lusztig-gyűjtemény és a szolnoki Damjanich János Múzeum adta kölcsön a Csíki Székely Múzeumnak.
„A műtárgyakat a HUNGART műtárgyszállító cég hozta Csíkszeredába, a szállítmányt Bellák Gábor, a kiállítás rendezője kísérte el. A műtárgyakat szerdán kezdték felhordani a kiállítóterekbe” – számolt be lapunknak Gyarmati Zsolt, a múzeum igazgatója. Elmondta, rendben felkerültek a műtárgyak, egyedül a 2,11×2,68 méter nagyságú Magányos cédrus című képet kellett a tornácon keresztül kötelek segítségével felhúzniuk.
A múzeum régészei és Bellák Gábor, a Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze, a kiállítás kurátora, valamint Sárkány József, a Csontváry Múzeum vezetője jelenlétében minden képet sorra kicsomagoltak, és elkészítették az állapotfelmérési jegyzékeket. „Minden egyes képnek van egy fotóval kiegészített leírólapja. Ezen feltüntetik a képek jellemzőit, a rajtuk látható sérüléseket. Mi is átvizsgáltunk minden képet nagyítóval, és feltüntettük az állapotukat, ugyanis, amíg nálunk lesznek, addig a Csíki Székely Múzeum felel értük. Ugyanez a procedúra megismétlődik a kiállítás lezárásakor is” – magyarázta az igazgató.
Jelenleg a kiállítás rendezése zajlik, az öt teremben az előzetesen kialakított rendezői koncepció alapján tematikusan rendezik el a képeket. Gyarmati Zsolttól megtudtuk, a képeket 45 és 55 százalék relatív páratartalmú termekben, 18–22 fokos hőmérsékleten kell tárolniuk. A termek természetesen be vannak kamerázva. A kiállítás május 8-ától látogatható.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!