Fotó: A szerző felvétele
2009. augusztus 31., 09:582009. augusztus 31., 09:58
„Azt mondtuk, mikor szervezni kezdtük a szabadtéri tárlatot, ha tízen eljönnek, akkor azt már jó eredménynek tekintjük, de ezen már túl vagyunk” – mondta. A Marosvásárhelyi Fotóklub a helyi lapokban hirdette meg, hogy szombaton a várba várják mindazokat a hivatásos és amatőr fényképészeket, akik szeretnék megmutatni egymásnak és a várba látogatóknak munkáikat. Tavaly csak kiállítással ünnepelték a Magyar Fotográfia Napját, idén bővült piknikké az ünneplés.
A Marosvásárhelyi Fotóklub 1953-ban létesült. Rendszeresen kiállításokat szerveznek helyi és máshol élő fotóművészek munkáiból. Jelenleg a klub 20 tagja közül tízen a fotóművészek nemzetközi szervezetének (AFIAP) tagjai.
A közismert vásárhelyi fotográfusok közül kevesen tartották fontosnak, hogy jelen legyenek a piknikkel egybekötött, egynapos tárlaton. De jelen volt az egyik legközismertebb, nemzetközileg is megbecsült vásárhelyi fotóművész, Haragos Zoltán, valamint Plájás István, aki a berecki fotóművészeti táborok idején készült legszebb munkáiból állított ki egy figyelemreméltó sorozatot. Plájás István, aki szerint a színes fotó fénykép, a fekete-fehér fotó pedig művészet, úgy véli, tíz év múlva a fotóművészek ismét előnyben fogják részesíteni a fekete-fehér kompozíciókat.
A Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége 2003-ban augusztus 29-ét választotta a Magyar Fotográfia Napjának, mely azóta minden évben a magyar fotókulturális örökség és a kortárs fotóművészet értékeire irányítja a figyelmet. 1840-ben ezen a napon Vállas Antal a nemzeti kaszinóban két általa készített Daguerre-féle fényképet mutatott be a Magyar Tudós Társaság tizenegyedik nagygyűlésén, majd el is magyarázta a társaság tagjainak a készülék működési elvét. |
A kiállításra leginkább amatőr fotósok jelentkeztek. Pletl Péter szobrászművész például természetfotókat állított ki a vár udvarán, de egy pszichológussal, Sándor Csabával is találkoztunk a várudvaron, aki szintén amatőr fotósként jelentkezett a kiállításra, és aki tervezi, hogy a fotóklubba is beiratkozik.
„Elsősorban azért szerveztük meg ezt a fotópikniket, mert szeretnénk megismerkedni mindazokkal, akik városunkban komolyan veszik a fényképezést. Nem titkolt szándékunk, hogy fiatalítsuk tagságunkat” – fejtette ki a Marosvásárhelyi Fotóklub jelenlegi elnöke, Incze István.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.