Az új bemutatók mellett az előző évadok markáns előadásai is műsoron maradnak
Hat új előadást, számos vendégprodukciót, tánc- és mozgásszínházi fesztivált sorakoztat fel a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház új évada. Albu István színházigazgató ismertette a tervezett programokat, mint mondta, izgalmas előadásokra, fesztiválokra számíthat a közönség.
2018. szeptember 04., 18:332018. szeptember 04., 18:33
Hat bemutatóval, a dance.movement.theater tánc- és mozgásszínházi fesztivál hetedik kiadásával, számos vendégjátékkal, valamint tíz műsoron maradó előadással várja nézőit a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház a 2018/2019-es évadban.
Albu István, az intézmény igazgatója hétfőn közölte,
Úgy fogalmazott, fontosnak tartja, hogy a színház a gyűjtőtér szerepét is betöltse, az itt tevékenykedő művészeket is bevonja az alkotásba.
A gyergyószentmiklósi színházban az évadnyitót csütörtökön este 7 órától a Három nővér című előadás bemutatójával tartják, Csehov klasszikusát Albu István rendezi.
A fesztivál programja belföldi és külföldi előadásokat kínál majd, a kísérőrendezvények között koncertek, workshop, könyvbemutató és közönségtalálkozók szerepelnek. A második bemutatót Botond Nagy jegyzi rendezőként, aki a A Homokszörny és az Anyegin című előadások után ezúttal Tennessee Williams drámáját, A vágy villamosát állítja a Figura színpadára.
Sokéves kihagyás után szilveszteri produkciót is láthat a gyergyói közönség: Martin McDonagh Macskabaj című komédiája Albu István rendezésében kerül műsorra. Az előadás érdekessége, hogy koprodukció a gyergyószentmiklósi No Sugar zenekarral.
Barabás Árpád „Freddy”rendezi Mike Leigh Abigail bulija című darabját, az előadás a Figura Stúdió Színház, az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház és a csíkszeredai Csíki Játékszín közös produkciója, amelyet januárban mutatnak be. Barabás Árpád a Figura társulatának volt tagja, a Murlin Murlo, a Kés a tyúkban című előadások rendezőjének legújabb munkája a Füst munkacímet kapta, a produkció rendező-koreográfusa Goda Gábor, a budapesti Artus Kortárs Művészeti Stúdió vezetője.
Dávid A. Péter rendezőként a tavalyi évadban debütált a Figuránál A kiválasztott című tantermi előadással, színészként több gyergyószentmiklósi előadásban is játszik.
Az új bemutatók mellett az előző évadok markáns előadásai is műsoron maradnak. A közönség továbbra is láthatja a Phaedrát, a Zűrzavaros éccakát, Az élet fáját, a Mártírokat, a Hideget, a Drognaplót, az Egyetlent, valamint a Kövekkel a zsebében, a Közel sincs már e vadság erdeinkben, valamint A kiválasztott című előadást.
A mozgalmas évadot több fesztiválrészvétel is kíséri. Szeptember és október folyamán a Figura a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház által szervezett dráMA fesztiválon, az Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT), a karácsonkői ifjúsági színház által szervezett nemzetközi színházi fesztiválon, a Szatmárnémeti Északi Színház által szervezett Tranzit Feszten vesz részt. A korábbi évadokhoz hasonlóan számos vendégjátékot is láthat a közönség, többek közt a marosvásárhelyi, szatmárnémeti és székelyudvarhelyi társulatok produkcióit. Idén bővítette a gyerekeknek, fiataloknak szóló bérletrendszerét a színház, hat korosztálynak 14 előadást kínál.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!